Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini

Bu çalışmada, presyon ve çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen ham ayçiçek ve mısırözü yağlarının tokoferol ve tokotrienol içerikleri HPLC ile tespit edilmiştir. Presyon ve çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen ayçiçek yağlarındaki a-tokoferol, b+g-tokoferol ve d-tokoferole oranla daha fazla iken, tokotrienol düzeylerinin 4.0 ppm ve 9.1 ppm gibi oldukça düşük olduğu belirlenmiştir. Presyon ile elde edilen mısırözü yağındaki b+g-tokoferol, a-tokoferol ve d-tokoferolden daha fazladır. Diğer yandan tokotrienol miktarının 0.2 ppm ve 0.8 ppm arasında olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, presyon ve çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen ham ayçiçek yağındaki tokoferol seviyeleri birbirine yakındır. Ayçiçek yağında hakim tokoferol, a-tokoferol iken mısırözü yağında b+g-tokoferoldür.

Determination of Toocopherol and Tocotrienol Contents of Sunflower and Corn Oils Obtained by Extraction and Pression by HPLC (Turkish with English Abstract)

In this research, tocopherol and tocotrienol contents of crude sunflower and corn oils obtained by pression and solvent extraction were determined by HPLC. a-tocopherol in sunflower oils obtained by pression and solvent extraction were higher than b+g-tocopherol and d-tocopherol. Whereas the tocotrienol levels were considerably low, was between 4.0 ppm and 9.1 ppm. b+g-tocopherol in corn oils obtained by pression were higher than a-tocopherol and d-tocopherol. On the other hand, the amount of tocotrienol was determined between 0.2 ppm and 0.8ppm. In conclusion, the tocopherol levels of crude sunflower oils after pression and solvent extraction were similar. The dominant tocopherol was a-tocopherol in sunflower oil, however; b+g-tocopherol in corn oil.

Kaynak Göster

Bibtex @ { gida93119, journal = {Gıda}, issn = {1300-3070}, eissn = {1309-6273}, address = {}, publisher = {Gıda Teknolojisi Derneği}, year = {2004}, volume = {29}, pages = { - }, doi = {}, title = {Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini}, key = {cite}, author = {Çakır, Melahat Ülkü and Bayrak, Ali} }
APA Çakır, M , Bayrak, A . (2004). Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini . Gıda , 29 (5) , .
MLA Çakır, M , Bayrak, A . "Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini" . Gıda 29 (2004 ): <
Chicago Çakır, M , Bayrak, A . "Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini". Gıda 29 (2004 ):
RIS TY - JOUR T1 - Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini AU - Melahat Ülkü Çakır , Ali Bayrak Y1 - 2004 PY - 2004 N1 - DO - T2 - Gıda JF - Journal JO - JOR SP - EP - VL - 29 IS - 5 SN - 1300-3070-1309-6273 M3 - UR - Y2 - 2020 ER -
EndNote %0 Gıda Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini %A Melahat Ülkü Çakır , Ali Bayrak %T Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini %D 2004 %J Gıda %P 1300-3070-1309-6273 %V 29 %N 5 %R %U
ISNAD Çakır, Melahat Ülkü , Bayrak, Ali . "Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini". Gıda 29 / 5 (Ekim 2004): - .
AMA Çakır M , Bayrak A . Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini. GIDA. 2004; 29(5): -.
Vancouver Çakır M , Bayrak A . Ekstraksiyon ve Presyon Yöntemleriyle Elde Edilen Ayçiçek ve Mısırözü Yağlarının Tokoferol ve Tokotrienol İçeriklerinin HPLC ile Tayini. Gıda. 2004; 29(5): -.