Türlerin Ayrımı: “Blade Runner 2049”a Ontolojik Bakış Açısı ile Tanrı ve İnsan Felsefesi

Dünya tarihi üzerinde insanın dünya ile tarihi ilişkisi hakkında birçok bilgi bulunmakta ve bunların en çok yaygın olarak bilineni ise kutsal kitaplarda yer almaktadır. İnsanın dünya tarihinde başlangıcı olarak kabul edilen Âdem ile Havva’nın hikayesidir. Bu hikâye de insanın atası olarak bilinen Âdem ile Havva’nın anlatılan öyküsü şöyledir: Tanrı’nın yarattığı yabanıl hayvanların en kurnazı yılandı. Yılan kadına (Havva), “Tanrı gerçekten bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin dedi mi?” diye sordu. Kadın, “Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz” diye yanıtladı, “ama Tanrı, bahçedeki ağacın meyvesini yemeyin, ona dokunmayın; yoksa ölürsünüz” dedi. Yılan “Kesinlikle ölmezsiniz” dedi, “Çünkü Tanrı biliyor ki, o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız.” Kadın ağacın güzel, meyvesinin yemek için uygun ve bilgelik kazanmak için çekici olduğunu gördü. Meyveyi koparıp yedi. Yanındaki kocasına da (Âdem) verdi, o da yedi. O zaman ikisinin de gözleri açıldı ve ikisi de çıplaklıklarını gördüler. İncir yapraklarını birbirine dikerek önlerini örttüler. (Yaratılış 3:1-7)

Kaynakça

John Berger, Görme Biçimleri, 27 Baskı, 1999, Metis Yayıncılık. Dante, İlahi Komedya, 1472 Alexander Cabanel, Düşmüş Melek Tablosu, 1898 Eric Grzymkowski, Sanat 101 Leonardo Da Vinci’den Andy Warhol’a Sanat Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey, 5 Baskı, 2015, Say Yayınları. Serdar Öztürk, Sinefilozofi Kurosawa’nın Düşler’inde Sinefilozofik Bir Yolculuk,1 Baskı 2016, Ankara, Heretik Basın Yayın Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi.

Kaynak Göster

APA Uzun, B. (2021). Türlerin Ayrımı: “Blade Runner 2049”a Ontolojik Bakış Açısı ile Tanrı ve İnsan Felsefesi . SineFilozofi , 6 (11) , 972-976 . DOI: 10.31122/sinefilozofi.948147