Bamya (Abelmoschus esculantus L. (Monch)

Bamya, Türkiye'nin büyük bölümünde uzun zamandır az-çok yetiştiriciliği yapılan, yıllık ortalama 20-25 bin ton kadar üretime sahip bir sebze türüdür. Hasat sırasındaki bazı zorlukları nedeniyle üretimi çok fazla olmasa da fiyatı en yüksek olaa sebzeler içerisindedir. Bazı tropik bölgelerde çok yıllık olarak da yetiştirilen bamya ülkemizin de içinde bulunduğu birçok bölgede tek yıllık olarak bilinmektedir. Taze, kurutulmuş, konserve ve dondurulmuş olarak değişik şekillerde tüketilen bamya, konserve sanayi'ne de bir hammadde olmaktadır. Türkiye de üretim, tescilli çeşitlerden çok bir yıl önceki üretim parsellerinden elde edilen tohumlarla gerçekleştirilmektedir.

Okra (Abelmoschus esculantus L. (Monch)

Okra has been grown-a lot of areas of Turkey for a long time. Yield changes between 20-25.000 tones from year to year. Some diffuculties on harvest reduce to grow but also it is one of the most expensive vegetable on the markets. It is grown as a perennial vegetable on tropical regions, but it is known annual vegetable on the other regions of world. It is eaten fresh, dried, canned and frozen. There are a few varieties in Turkey which were registered. Formers usualy use their seed that taken from their field.

Kaynakça

Bayraktar, K., 1970. Sebze Yetiştirme Cilt II, E.Ü. Ziraat Fakültesi Yayınları No:169 İzmir.

Çağlar, G., Aras, V., Doğar, N., 2000. Bamya Çeşitlerinde Hasat Aralıklarının Verim ve Kalite Üzerine Etkileri, 3. Sebze Tarımı Sempozyumu, Isparta.

Demir, İ., 1994. Development of Seed Quality During Seed Development in Okra. Acta Horticultura Seed Research in Horticulture V.

İnan, Y., 1986. Akköy Bamyası Islahı Sonuç Raporu. Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Yalova.

İnan, Y., 1988. Kabaklı Bamyası Islahı Sonuç Raporu. Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Yalova.

İnan, Y., 1995. Amasya Bamyası Islahı Sonuç Raporu. Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Yalova.

Lotito, S., 1989. Assessing The Viability of Seeds of Okra (Abelmoschus esculantus (L.)Moench.) by Biocemical Assay. Colture protette (1989) 18 (11) 93-94 İstitito di Miglioramento Genetico e Produzione delle Sementi, Universita di Torino, Italy.

Nada, E., Lotito, S., Quagliotti, L., 1994. Seed Treatments Againist Dormancy in Okra (Abelmoschus esculantus (L.) Moench).Acta Horticulture (1994) No.362, 133-140 ISBN 90-6605-176-0 Plant Breeding and Seed Production, Universty of Turin, Italy.

Ononogbu-IC; Njoku-OU; Nwachukwu-OP., 1997. Effect of Okra (Hibiscus esculentus Linn) Oil on Serum Lipid Levels of Rats. Dept of Biochemistry, University of Nigeria, Nsukka, Nigeria. Global-Journal of Pure and- Applied-Sciences. 3(1):31-37.

Siemonsma, J.S., 1982. La Culture du Gombo (Abelmoschus spp.), Legume-Fruit Tropical (avec reference speciale a la Cote d’lvoire). www.agralin.nl/wda/

Sinngh, G.- Sing, H., 1988. Effect of Simulated Rains on Seed Quality of Okra Cultivars. Seed Research. 16 (2) 226-228 Seed Research and Production Unit, Punjab Agricultural Univercity, Lundhiana. India.

Yakan, N., Şimşek, S., 1982. Bamya. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma ve Eğitim Merkezi Yayınları, No:42, Erdemli-Mersin.

Kaynak Göster