Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2006 , Cilt , Sayı 21

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kriz dönemlerinde ürün ve süreç esnekliğinin işletme performansına etkileri: küçük ve orta ölçekli tekstil işletmelerinde bir araştırma

Yazar kurumları :
Selçuk Üniversitesi, İ.İ.B.F.1
Görüntülenme :
419
DOI :
Özet Türkçe :

Günümüzde giderek şiddetlenen ve boyutları değişen rekabet karşısında işletmelerin varlıklarını koruyabilmeleri giderek güçleşmektedir. Bu bağlamda; işletmelerin dinamik rekabet ortamında müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına uygun ürünleri zamanında üreterek faaliyetlerini sürdürebilmesi oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışmada; Konya ilinde faaliyet gösteren ve KOBİ niteliğinde olan 52 tekstil işletmesinde yapılan bir araştırmada elde edilen veriler analiz edilmiş ve kriz dönemlerinde ürün ve süreç esnekliğinin işletme performansına olası etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.

Özet İngilizce :

It’s not easy for the companies to endure against the more aggressive competition. In this aspect, it is very important for a company to continue its activities with production on time by regarding the needs of customers in this dynamic competitive market. In this essay, the data which are gained from the study on 52 textile companies in Konya that are considered as small and medium sized companies are analyzed. Also the effect of product and process flexibility in the crisis period is pointed out.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :