TÜRKÇÜLÜK YARGILAMALARINDAN BİR PORTRE: CEMAL OĞUZ ÖCAL

Bu makalede Cemal Oğuz Öcal ele alınmıştır. Öcal, Seydişehir'in İncesu köyünde dünyaya geldi. Öğretmen okulunu bitirdi. Bir süre öğretmenlik yaptı. Milli duygularla dolu şiirlerin yanı sıra görev yaptığı yerleri tanıtan şiir ve yazılar kaleme aldı. Daha sonra Gazi Eğitim Pedagoji Bölümüne girdi. Buradaki öğrencilik döneminde 3 Mayıs 1944 olayları nedeniyle tutuklandı. Bu dava “Irkçılık-Turancılık Davası” adı altında İstanbul’da devam ettirildi. Bu davada tutuklananlar hükümete darbe yapmaya teşebbüs etmekle yargılandılar. İstanbul’da Sansaryan Han’da “tabutluklarda” işkence gördüler. Öcal bu davada on bir aya mahkûm edildi. Davanın yüksek mahkeme tarafından bozulması üzerine tutuklular serbest bırakıldılar. Öcal serbest bırakıldıktan sonra hemen öğretmenliğe dönemedi. Geçimini sağlamak amacıyla değişik işlerde çalıştı. Bu arada davası Türkçülükle ilgili edebi eserler vermeye devam etti. 1971 yılında İstanbul’da vefat etti.

___

  • BAKİLER, Yavuz Bülent: 1944-1945 Irkçılık-Turancılık Davasında Sorgular Savunmalar, Edebiyat Vakfı Yayınları, I.Baskı 2010.
  • TÜRKKAN, Reha Oğuz: Tabutluktan Gurbete, Boğaziçi Yayınları, İstanbul, 1975.
  • ÖCAL, Cemal Oğuz: “Mevlanasız”, Toprak, Sayı:61,Yıl 5, Cilt 5, 1 Aralık 1959.

___

Chicago Yılmaz, M. "TÜRKÇÜLÜK YARGILAMALARINDAN BİR PORTRE: CEMAL OĞUZ ÖCAL". Türk Dünyası Araştırmaları 128 (2021 ): 13-32