Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Muhasebe ve Finansman Dergisi

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 43

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

şanlıurfa il merkezindeki borsa yatırımcılarının profili ve bu yatırımcıların hisse senetlerine yatırım yapma surecini etkileyen faktörlerin analizi

Yazar kurumları :
Harran Üniversitesi, İİBF1, Adnan Menderes Üniversitesi, Nazilli İİBF2
Görüntülenme :
444
DOI :
Özet Türkçe :

Hisse senedi borsalarında meydana gelen fiyat hareketlerinin analiz edilmesinde incelenen faktörlerden birisi de yatırımcı davranısları ve yatırımcı profilidir. Çünkü, borsada islem yapan yatırımcıların kalitesi arttıkça, o borsada isleyisin ve fiyat olusumunun daha etkin ve verimli bir biçimde gerçekleseceği asikârdır. Bu çalısmanın amacı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli illerinden biri olan Sanlıurfa'nın il merkezindeki borsa yatırımcılarının profilinin belirlenmesi ve bu ildeki yatırımcıların borsaya yatırım yapma sürecini etkileyen faktörlerin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla, çalısmada öncelikle Türkiye'deki genel yatırımcı profili ile ilgili bilgiler verilmis, ardından bir borsa yatırımcısında bulunması gereken özellikler geleneksel ve modern portföy yaklasımları çerçevesinde sunulmustur. Daha sonra, Sanlıurfa il merkezindeki borsa yatırımcılarının profilinin belirlenmesine yönelik olarak yapılan anket sonuçları ortaya konulmus ve regresyon analizi yoluyla, bu yatırımcıların hisse senedi yatırımlarını etkileyen faktörler tespit edilerek sonuçlar yorumlanmıstır.

Özet İngilizce :

Investor behaviour and investor profile are two of the crucial factors in analyzing price movements in stock markets. As the quality of investors trading in the stock market increases, it is evident that the operation and price setting in that markets will be more effective and efficient. The aim of this study is to find out the profile of stock market investors in Sanliurfa Province which is one of the most important cities in the Southeastern Anatolia Region of Turkey and to present the factors affecting the investors'investment process. For this purpose, the general investor profile in Turkey is presented in the study and characteristics that an investor should have are presented within the framework of traditional and modern portfolio approaches. Furthermore, results of a questionnaire aimed at defining the profile of investors in Sanliurfa Province are presented, factors affecting stock investments of these investors are observed and the results are interpreted.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :