Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Tarih Kültür ve Sanat Araştırmaları Dergisi

Dergi hakkında bilgi.

Yazarlar için rehber

Kaynak Gösterme

Tarih Kültür ve Sanat Araştırmaları Dergisi dipnotlu ya da dipnotsuz kaynak gösterimi yöntemlerinin her ikisini de benimsemektedir.

Dipnotsuz kaynak gösterimi

Paragraf içerisinde kaynak göstermek isteyen yazarlar, sosyal bilimlerde yaygın olarak kullanılan APA ya da dil ve edebiyat alanlarında yaygın olarak kullanılan MLA kaynak gösterme yöntemlerinden birisini tercih etmelidir. Bu yöntemlerle ilgili detaylı bilgi için http://www.apastyle.org ve http://www.mla.org/style internet sitelerine müracaat edilebilir.

Dipnotlu kaynak gösterimi

Dipnotlu kaynak gösteriminde akademik çevrelerde genel kabul gören şartlara uymak esastır.

 

Başvuru için Kontrol Listesi

Yazarlar, başvuru sürecinin bir parçası olarak, başvurularının aşağıdaki listede yer alan maddelere uygun olup olmadığını kontrol etmelidir. Bu rehbere uymayan başvurular yazarlara geri döndürülebilir.

  1. Gönderilen yazı daha önceden yayınlanmamış, ya da başka bir dergiye değerlendirilmek üzere sunulmamıştır. (Yazara Öneriler bölümünde bir açıklama sunulmuştur)
  2. Yazı dosyası OpenOffice, Microsoft Word, RTF, veya WordPerfect döküman dosya biçimindedir.
  3. Yayımlanmış yazıların her türlü hakkı Karabük Üniversitesi Tarih Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi'ne (KÜTAKSAM) aittir. Dergiye makale gönderen yazarlar bu ilkeleri kabul etmiş sayılır.
  4. Metin tek satırlı, 12 fontlu, altı çizilme yerine italik olarak vurgulanmış (URL adresleri dışında) ve tüm şekil, resim ve tablolar sonda olmaktansa metin içinde uygun noktalara yerleştirilmiştir. Baskı için, resimlerin kaliteli kopyalarını ek dosya olrak gönderiniz. Gönderilen dosyanın boyutu çok fazla olur ise, sistem almayabilir. Böyle durumlarda yazıyı bölüp, diğer bölümleri ek dosya olarak tek tek gönderebilirsiniz.
  5. Stil ve kitaplık uygulamaları için gereksinimler, Dergi hakkında bölümündeki Yazarlara Notlar, sayfasında görülebilir.
  6. Yazınızı hakem değerlendirmesi yapılan bir dergi bölümüne gönderiyor iseniz, yazarlardan bağımsız değerlendirme sağlanması için yapmanız gerekenleri görmek için burayı tıklatınız) Yardım sayfasındaki önerilere tam olarak uyunuz.