Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 8 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Female survival in the contemporary society without causing feminist polemic as reflected in pam gems’ piaf, camille, and loving women

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi K.Karabekir Eğitim Fakültesi1
Görüntülenme :
408
DOI :
Özet Türkçe :

The history of the world has witnessed a permanent process of change in the mutual positions of men and women. A striking thing to note about this process is that at any age there have been discussions concerning the rights of women and equality between the sexes. Our period is no exception as regards women issues. Discussions on equality and difficulty of women’s living conditions are still on the agenda. Pam Gems, a contemporary British playwright, a mother of four, is among those individuals proposing ideas on the issue in question. In Piaf, Camille, and Loving Women, which vividly reflect particulars of life in the modern world, she brings to the stage the hardships experienced by modern women, reflects the effort of women to survive in the contemporary society without causing feminist polemic, and maintains that the most acceptable truth to be sought both by men and women is ‘equality’.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Dünya tarihi kadınlarla erkeklerin karşılıklı konumlarında sürekli bir değişim sürecine tanık olmuştur. Bu sürecin çarpıcı bir noktası kadın hakları ve cinsler arasındaki eşitlik konusundaki tartışmaların her zaman varlığını sürdürmesidir. Kadınlar konusundaki tartışmalar bugün de güncelliğini korumaktadır. Eşitlik ve kadınların yaşam koşullarının zorluğu gündemdeki yerlerini korumaktadır. Çağdaş İngiliz oyun yazarlarından, dört çocuk annesi Pam Gems de bu konuda görüşler ortaya koyan kişiler arasındadır. Günümüz dünyasındaki kadın yaşamından canlı kesitler sunduğu Piaf, Camille, ve Loving Women adlı oyunlarında çağdaş kadınların yaşadıkları zorlukları sahneye getirmekte, kadınların feminist polemiğe neden olmadan verdikleri hayatta kalma çabasını yansıtmakta ve hem erkekler hem de kadınlar için ulaşılması gereken en kabul edilebilir doğrunun ‘eşitlik’ olduğunu savunmaktadır.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :