Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Sosyoloji Araştırmaları Dergisi

Makale ekleme hakkında bilgi.

Makale Gönderimi

Gönderilecek makaleler üzerinde, yalnızca “Makale Yazım Biçimi" bölümü birinci ve ikinci maddelerinde bahsedilen bilgiler bulunmalı, yazar adı veya yazara ait herhangi bir bilgi yer almamalıdır. Bu bilgiler hakemlere gönderilmeyeceğinden dolayı, yazarların isimleri, tam ve açık kurum adresleri, telefon numaraları, elektronik posta adresleri, kısa özgeçmişleriyle birlikte (örnek özgeçmişler yazar isimlerini tıklayarak incelenebilir) ayrı bir dosyada, bir kapak sayfası şeklinde düzenlenerek gönderilecek olan e-postaya eklenmelidir. E-posta ile makale gönderimi hakkında aşağıdaki “iletişim bilgileri” başlığını inceleyiniz.

Makalelerin İncelenme Süreci

Yayınlanması istenen yazılar, öncelikle içerik, sunum, yayım kuralları vd. yönlerden yayın kurulu tarafından incelenir ve daha sonra değerlendirilmek üzere isimsiz ve şifre numaralı bir şekilde konu ile ilgili en az iki hakeme gönderilir. Hakemlerce, makalenin yayınlanmasına, değişiklik ile yayımlanmasına veya reddine karar verilir ve bu sonuç yazar(lar)a bildirilir. Düzeltme istenen makalelerin, en geç 15 gün içerisindemakale gönderimi" başlığında belirtilen yollar aracılığı ile yayın kuruluna ulaştırılmaları gereklidir. Belirtilen sürede geri gönderilmeyen yazılar, daha sonraki sayılarda yeniden değerlendirilmek üzere kabul edilecektir.

İletişim Bilgileri

E-posta ile gönderilecek makaleler, "Makale Gönderimi” başlığında belirtilen şekilde hazırlanarak, sosder@gmail.com adresine, konu (subject) satırı, ilk yazarın isim ve soy isim bilgileri ile birlikte “Sosyoloji Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanmasını istediğim makale” şeklinde düzenlenerek gönderilmelidir.

E-posta konu satırı için örnek:
“Mustafa Akdağ - Sosyoloji Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanmasını istediğim makale”

Makale yayın onayının yazar(lar)a bildirilmesi ardından makalenin yayınlanabilmesi için, makalenin tüm yazarları bir adet ““Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Nur Apartmanı 9/7 06500 Beşevler / Ankara” adresine posta ya da kargo yolu ile göndermeleri gerekmektedir. Yazarların imzaladığı bu sözleşme tarafımıza ulaşmadığı sürece makale yayınlanmayacak ya da yayınlanma kararına dair bir belge verilmeyecek/gönderilmeyecektir.

Yasal Uyarılar

  1. Sosyoloji Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan yazıların her hakkı saklıdır. Dergide yayınlanan eserlerden alıntı yapılması halinde, kaynak belirtilmesi yeterlidir. Sosyoloji Derneği'nin yazılı izni olmadan eserin bir kısmının veya tamamının kullanılması, görsel veya işitsel malzemelerle çoğaltılması hiçbir surette yapılamaz.
  2. Sosyoloji Araştırmaları Dergisi'nde yayınlanan yazıların içeriğinden ve tartışılan düşüncelerden yazarların kendileri sorumludur. İleri sürülen görüşler Sosyoloji Derneği'ni bağlamaz.