Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 8 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye cumhuriyeti’nde tek partili dönemden çok partili döneme geçişte chp’nin yönetim anlayışındaki gelişmeler (1938-1950)

Yazar kurumları :
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Karabük Teknik Eğitim Fakültesi1
Görüntülenme :
782
DOI :
Özet Türkçe :

Türkiye’de Cumhuriyetin kurulusundan1946 yılına kadar tek siyasi parti olan CHP ve onun hükümetleri isbasında olmustur. Bu nedenle bu süreç “Tek Parti Dönemi” olarak nitelendirilmektedir. Atatürk’ün ölümünden sonra CHP içerisinde önemli degisikliklere gidilmistir. Fakat bu degisiklikler bir süre sonra parti içerisinde rahatsızlıklara neden olmustur. Gerek Tek Parti Dönemi’nin beraberinde getirdigi sıkıntılar, gerek ülkenin durumu ve gerekse II. Dünya Savası’nın Türkiye’nin iç ve dıs siyasetine etkisi ülkede farklı siyasal partilerin olusumuna neden olmustur. Özellikle 1946 genel seçimleri sonrasında DP’nin TBMM’ne girmesi ile DP’nin oy yüzdesi CHP’ni rahatsız etmistir. Bu durum CHP’nin kendi öz elestirisini yaparak parti tüzügünde ve yönetim anlayısında önemli degisiklikler yapmasına neden olmustur. Bu çalısmada, Atatürk’ün 1938 yılında ebediyete intikali sonrası CHP içerisindeki gelismeler, II. Dünya Savası sonrası Tek Partili Dönem’den Çok Partili Dönem’e geçis ve bu süreç içerisinde CHP’nin yönetim anlayısındaki gelismeler ele alınarak incelenmistir.

Özet İngilizce :

From the beginnig of the Republic to 1946, Chp which was the country.There before, this period is called as “Single Party Period” . After the dead of Atatürk, important changes were made in Chp but these changes caused troublrs after a while. Troubles of Single Party Period, situation of the country and the effect of II.World War on the interior and exterior politics of turkey casued formation of different political parties. Especially, after the 1946 general election, the enterance of DP into TBMM and its vote percent bothered CHP. Upon that CHP made a self criticism and important changes in party regulations and administration. In this study, after dead of Atatürk in 1938, the improvments in CHP, transsition from single party period to multi party period after World War II and developments in CHP administration during this period were investigated in details.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :