Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 1 , Sayı 24

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Stratejik pazarlama kararlarında bölümlendirme, hedef pazar ve konumlandırmanın önemi: bolu ilinde bulunan otel isletmeleri üzerine nitel bir arastırma

Yazar kurumları :
Abant İzzet Baysal Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İsletme Bölümü1
Görüntülenme :
1046
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalısma, Bolu ilinde bulunan otel isletmelerinin pazar bölümlendirme, hedef pazar seçimi ve konumlandırma stratejilerini uygulayıp uygulamadıkları ve uyguluyorlarsa bu stratejilerin otel isletmelerine ne gibi faydalar sagladıgını tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Otel isletmelerinde pazar bölümlendirme, hedef pazar seçimi ve konumlandırma stratejilerinin uygulanması amaç ve hedeflere ulasabilmek adına önemlidir. Bu çalısmada otel yöneticileri ile derinlemesine görüsme yapılarak veriler toplanmıstır. Elde edilen verilerin analizi nitel arastırma yöntemlerinden içerik analizi teknigi kullanılarak yapılmıstır. Arastırma sonucunda Bolu ilinde bulunan otel isletmelerinde hedef pazar seçimi stratejilerine önem verildigi görülmesine ragmen çogunda pazarlama departmanı olmadıgı tespit edilmistir. Ancak cevaplayıcıların hedef pazar seçimi ile ilgili stratejileri uygulama çabası içinde oldugu sonucuna ulasılmıstır.

Özet İngilizce :

This research has been done in order to learn that whether hotels in Bolu use market segmentation, target market selection and positioning or not and if they use, in order to learn that what benefits these strategies bring to the hotels. In order to reach goals, market segmentation, target market selection and positioning strategies are essential. In this study, data collected through detailed interviews with hotel managers. Analysis held by content analysis which is qualitative research method. Results suggest that though many hotel businesses in Bolu features target market selection strategies, they don't have marketing departments. At the other hand, another important finding is that respendents try to apply strategies related with target market selection.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :