Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Journal of Teacher Education and Educators

Yıl 2013 , Cilt 2 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

National competence standards for initial teacher education: a result of collaboration by faculties of education in the netherlands

Yazar kurumları :
TELLConsult1, ICT4edutrain2
Görüntülenme :
382
DOI :
Özet Türkçe :

ADEF, the Dutch General Consultative Body of Directors of the Faculties of Education, developed the ICT knowledge base, a description of what should be expected of a preservice teacher concerning ICT competences. TPACK is used as a conceptual model for development of these ICT-competences. The model captures some of the essential qualities of knowledge required by teachers for technology integration in their teaching, while addressing the complex, multi-dimensional and situated nature of the teacher profession. In this paper we present the 2009 version of this national ICT knowledge base for student teachers and describe supporting measures, instruments and challenges for its implementation. We discuss developments for the 2013 update and illustrate the process of teacher education curriculum innovation with personal experiences in running pilots about inquiry based learning, the use of interactive whiteboards and 3D virtual worlds.

Özet İngilizce :

Eğitim Fakülteleri yöneticileri Hollanda Genel Danışma Kurulu olan ADEF, (bilgi ve haberleşme teknolojileri, ICT) öğretmen yeterliğiyle ilgili öğretmen adayından ne beklenildiginin bir tanımı olan ICT (bilgi ve haberleşme teknolojileri) bilgi tabanını geliştirmiştir. TPACK (teknopedagojik eğitim yeterliği), bu ICT yeterliklerinin gelişimi için kavramsal bir model olarak kullanılmaktadır. Model, kompleks ve çok boyutlu olmasına ve öğretmenlik mesleğinin doğasında bulunmasına rağmen, öğretmenlerin derslerindeki teknolojik bütünleşme için ihtiyaç duyulan bilginin gerekli niteliklerinin bir kısmını barındırıyor. Bu raporda, uygulama için sorunlar, araç gereçler ve destekleyici önlemler tanımlanmış ve öğretmen-öğrenci için bu ulusal ICT bilgi temelinin 2009 modeli sunulmuştur. Ayrıca araştırmada 2013 güncellemeleri için gelişmeler tartışılmış ve üç boyutlu sanal dünya ve interaktif beyaz tahta (akıllı tahta) kullanımı, araştırmaya dayalı öğrenme hakkındaki kontrol çalışmalarda yürütülen kişisel deneyimlerle öğretmen eğitimi müfredat yenileme yöntemi örneklendirilmiştir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :