Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Enflasyon, döviz kuru ilişkisi ve yansıma: türkiye the relatoinship between inflation, exchange rate and pass through: turkey

Yazar kurumları :
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakultesi İktisat Bölümü1
Görüntülenme :
239
DOI :
Özet Türkçe :

Fiyatlar genel düzeyindeki sürekli yükselisler toplumda çesitli külfetlere neden olmaktadır. Fiyat istikrarının piyasa ekonomisinin temel kosulu olması ve fiyatlar genel düzeyindeki yükselislerin toplumun her kesimini etkilemesi üzerine bu konuya ayrı bir özen ve dikkat gösterilmistir. Bu nedenle her dönemin okulları günün kosulları ısığı altında çesitli görüsleri ile enflasyonun kaynağını açıklamaya çalısmıslardır. Ulusal ekonomide enflasyon, faiz ve döviz kuru üç önemli fiyatlama araçlarıdır. Bu fiyatlama araçları birbirlerine etki etmektedir. Enflasyon ile faiz oranı arasındaki iliski kimilerine göre enflasyon faiz oranına doğru, kimilerine göre de faiz oranından enflasyona doğrudur. Faiz oranı döviz kuru arasındaki iliskide ise faiz oranındaki yükselme ulusal parada güçlenme yapabileceği gibi, zayıf parayı da ifade edebilir. Bu durum enflasyonist beklentilere bağlıdır. Enflasyon döviz kuru arasındaki iliskide ise döviz kurunda meydana gelen bir değisme yurtiçi fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Döviz kurlarındaki değisimlerin ihracat ve ithalat fiyatlarını değistirerek yurtiçi fiyatlara yansıması pass-through olarak bilinmektedir. Bu çalısmanın amacı enflasyon döviz kuru iliskisini Türkiye örneği ile incelemektir.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

The continuous increase in the general price level causes a heavy burden on the society. This issue is analyzed carefully and meticulously since price stability is the fundamental prerequisite of a market economy and the increase in the general price level has an impact on all segments of the society. Therefore, all schools of thought throughout history have sought to explain the source of inflation under the light of the prevailing conditions of the time. In the domestic economy, inflation, interest rates and exchange rates are three important pricing tools. These pricing tools affect one another. Some scholars argue that inflation has an effect on interest rates while some think that the interest rates have an impact on inflation. When the relationship between interest and exchange rates is considered, a rise in the interest rates may result in the strengthening of the domestic currency while it can also imply a weak currency. This depends on inflationary expectations. As a result of the relationship between inflation and exchange rates, a change in the exchange rates has an impact on the domestic price level. The impact of exchange rate volatility on the domestic price level through changes in the export and import prices is known as "passthrough". The purpose of this study is to analyze the relationship between inflation and exchange rates by using the example of Turkey.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :