Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mecmuası

Yıl 2010 , Cilt 60 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Sigorta sektöründe kurumsal yönetim ve kurumsal yönetim komitesi nin rolü

Yazar kurumları :
İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümü, Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı1, İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Bölümü, Muhasebe ve Finansma
Görüntülenme :
305
DOI :
Özet Türkçe :

Son on yıl içinde büyük önem arz eden ve tüm dünyada başarılı şirket uygulamaları açısından olmazsa olmaz olarak nitelenen kurumsal yönetim, küresel ekonomik kriz ile birlikte tartışmalı bir konu haline gelmeye başlamıştır. Başarılı kurumsal yönetim uygulamalarına sahip olduğu düşünülen birçok şirket ekonomik kriz sürecinde oldukça zor durumlara düşmüş, hatta kapanmak ya da el değiştirmek zorunda kalmıştır. Bu durumun sorumlusu olarak en başta şirketin yönetimi gösterilmiştir. Kurumsal yönetim uygulaması çerçevesinde geliştirilen kurumsal yönetim komiteleri ise bu tartışmalara bir çözüm niteliği taşımaktadır. Ülkemizde bankacılık sektöründe kurulması zorunlu bulunan Kurumsal Yönetim Komitesi, sigorta şirketleri açısından zorunluluk taşımamaktadır. Ayrıca sigorta sektörü açısından kurumsal yönetim ilkeleri ve uygulamaları açısından bir mevzuat da bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, sigorta sektörü açısından kurumsal yönetimin önemini ortaya koyarak, sigorta şirketlerinde kurumsal yönetim komitesinin mevcut durumunu incelemek ve komitenin oluşturulma ve çalışma ilkeleri konusunda bir açılım sağlamaktır. Bu kapsamda, ülkemiz sigorta sektöründe faaliyet gösteren ve hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören sigorta şirketleri üzerinde kurumsal yönetim komitesinin varlığı üzerine bir inceleme yapılmıştır.

Özet İngilizce :

A decade ago the term "Corporate Governance" was largely an academic jargon. Today, the term is familiar to almost everyone. Unfortunately, its familiarity in the society comes because of revelations of one shocking corporate scandal after another: executive pilfering from their firms; accountants helping companies reframe their financial numbers; analysts irresponsibly hyping stocks. After the economic crisis, the reputation of corporate governance has changed dramatically. Many of the successful-known companies have swept away during the crisis. Boards are shown as the main responsible part of this consequence. Corporate governance committees, which have a critical part in corporate governance system, are discussed as a solution. Unlike banking, corporate governance committees are not mandatory in insurance sector. The purpose of this study is to examine corporate governance committees in insurance sector and provide some insight for companies. In this context, Turkish insurance companies which are listed in Istanbul Stock Exchange are examined concerning their corporate governance committees.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :