Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi

Yıl 2005 , Cilt 1 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Turizm endüstrisinde e-ticaret

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi1
Görüntülenme :
457
DOI :
Özet Türkçe :

E-trade is becoming more popular and effective in tourism industry as in many other industries and is changing the traditional marketing and sales techniques used and delivers different user benefits to customers and sales people. But as in implementation of every technological advance, it brings itself the disadvantages as well as advantages, though the establishments that cannot adapt could not constitute their lives in the industry.
The paper is a literature review, which consists of e-trade in general, the tools that are used and the related terminology and the suitable industries in the first part as a basic study for e-trade. The second part of the article is about e-trade applications in tourism industry, the activities applicable by the communication types and information technologies in tourism. The following part is related with advantages and disadvantages of e-trade in tourism and the application of e-trade in subsegments (sub sectors) of tourism. The article ends with winners and losers of e-trade in tourism and the reasons for being unsuccessful.

Özet İngilizce :

Elektronik ticaret hemen bütün sektörlerde oldugu gibi turizm sektöründe de gittikçe yaygınlasmakta ve oldukça etkili olmakta, geleneksel pazarlama ve satıs yöntemlerini degistirmekte, satıcı ve müsteriye farklı kullanım kolaylıkları saglamaktadır. Fakat her teknolojik gelismenin uygulanmasında oldugu gibi avantajlarının yanı sıra dezavantajlarını da birlikte getirmekte, gerekli uyum saglayamayan isletmeler sektörde varlıklarını sürdürememektedirler.
Makale literatür taramasıdır. İlk kısımda e-ticaret konusuna temel olarak; genel olarak E-ticaret, kullanılan araçlar ve ilgili terminoloji ve e-ticarete uygun olan sektörler yer almaktadır. Makalenin ikinci kısmı turizm sektöründe e–ticaret uygulamalarına deginmekte, turizm sektörü iletisim sekilleri ve bilgi teknolojileri ile gerçeklestirilen faaliyetlere yer verilmektedir. Daha sonra turizm sektöründe ticarette olumlu ve olumsuz yönler ve dikkat gösterilmesi gereken konular ve alt sektörler itibari ile e-ticaretin uygulanması incelenmektedir. En son kısımda ise turizmde e-ticarette kazananlar ve kaybedenler ve basarısızlık nedenleri incelenmektedir.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :