Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi

Yıl 2009 , Cilt 5 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Estimating elasticities with the almost ideal demand system: turkey results

Yazar kurumları :
Ankara University, Agricultural Faculty, Department of Agricultural Economics1, TURKSTAT (Turkish Statistical Institute)2
Görüntülenme :
364
DOI :
Özet Türkçe :

In this study, data of the household income and consumption expenditure surveys conducted by the Turkish Statistical Institute for 2003 year were used; price elasticity under twelve product groups were estimated within the framework of the almost ideal demand system approach in Turkey was analyzed. Price elasticities were obtained and the product groups were as follows: Food and non-alcoholic beverages; Alcoholic beverages, cigaratte and tobacco; Clothing and footwear; Housing and rent; Furniture, houses appliances and home care services; Health; Transportation; Communication; Entertainment and culture; Educational services; Restaurant and hotels and various good and services.

Özet İngilizce :

Bu çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yürütülen Hanehalkı Gelir ve Tüketim Harcamalarının 2003 yılı verileri kullanılmıştır. On iki mal grubu için fiyat esneklikleri yaklaşık ideal talep sistemi çerçevesinde tahmin edilmiştir. Fiyat esneklikleri şu şekildedir: Gıda ve alkolsüz içecekler; alkollü içecekler, sigara ve tütün; Giyim ve ayakkabı; Konut ve kira; Mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri; Sağlık; Ulaştırma; İletişim; Eğlence ve kültür; Eğitim hizmetleri; Restaurant ve otel, çeşitli mal ve hizmetler şeklindedir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :