Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Uluslararası Alanya İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 3 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiyede kobilere yönelik ar-ge destekleri

Yazar kurumları :
Süleyman Demirel Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü1, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulu Uluslararası Ticaret Bölümü2
Görüntülenme :
696
DOI :
Özet Türkçe :

 

<p style="\\\\"text-align:" justify;="" \\\\"=""> Bu çalışma, Türkiye’de KOBİ’lere yönelik verilen AR-GE desteklerini ele almayı amaçlamaktadır. Dünya ekonomisinde pek çok açıdan önemli bir yere sahip olan KOBİ’ler Türkiye’de de sundukları esneklik, istihdama katkıları, büyük işletmeleri tamamlayıcı olmaları, krizlerden daha az düzeyde etkilenmeleri açısından benzer şekilde ekonominin temel yapı taşını oluşturmaktadır. Günümüz dünyasında işletmelerin küresel şartlarda hayatta kalabilmesi için sürekli bir yenilik arayışı ve yarışı içerisinde olması gerekmektedir. Bu doğrultuda ekonomide büyük pay sahibi konumunda olan KOBİ’ler, Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine önem vermelidir. Çalışma içerisinde dünya ve Türkiye’de ki Ar-Ge eğilimleri ve KOBİ’lere yönelik Ar-Ge destekleri araştırılmıştır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

 

<p style="\\\\"text-align:" justify;="" \\\\"=""> This study aims to cover the research and development support for small and medium size enterprises (SME) in Turkey. Small and Medium size Enterprises (SMEs) have an important place in world economy in many ways. SMEs, which are the cornerstones of the economy in Turkey, are active in respects of flexibility, contribution to employment, being complementary to big businesses and being less affected from crises. Today, businesses should be in a continuous race and search for innovation to survive in current global conditions. Accordingly, SMEs, having an important role in economy, should give importance to Research and Development (R&D) activities. Inside the study, R&D tendencies in the world and Turkey and R&D subsidies for SMEs are handled.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :