Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 12

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ann binns’in türkiye günlüğü’nden seçmeler: dindar bir ingiliz kadının gözlemleri ve 19. yüzyıl osmanlı sanayileşmesinden manzaralar

Yazar kurumları :
Selçuk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü1
Görüntülenme :
362
DOI :
Özet Türkçe :

Osmanlı Devleti tarafından İzmit Çuka Fabrikası'nı yönetmek üzere getirilen uzmanlardan biri de İngiliz fabrikatör James Binns'di. James Binns'in karısı Ann Binns Türkiye'de bir günlük tuttu. Bu günlükten bazı kısımlar torunu Kathryn Whitaker tarafından yayımlanmıştır. Bu makalede önce 19. Yüzyıl Osmanlı sanayileşmesinin genel görünümü ana hatları ile ortaya konulacaktır. Bu sanayileşme tecrübesi esnasında ortaya çıkan sorunlar belirlendikten sonra, James Binns'in İzmit Çuka fabrikası ile ilişkisi ortaya konulacak ve son olarak, Ann Binns'in günlüğündeki belirgin temalar kısaca ele alınacaktır.

Özet İngilizce :

One of the experts who was transferred from Europe to manage Izmit broad-cloth factory was James Binns. James Binns's wife, Ann Binns, kept a diary while in Turkey. Some parts of this diary were later published by Kathryn Whitaker, who was a descendant of Ann. First, it will be considered general view of the Ottoman industrialization in the nineteenth century with main lines. The problems which is determined was exposed throughout this industrialization practice after James Binns's relationship with the Izmit broad-cloth factory will be considered. Finally, it will be taken up primarily themes in Ann Binns's diary briefly.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :