Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Mülkiye Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 36 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ernst reuter’in türk yerel maliye sistemine ilişkin çalışmaları hakkında bir değerlendirme / a review of ernst reuter’s studies on turkish local government fiscal system

Yazarlar :
Yazar kurumları :
KURUM BELİRTİLMEMİŞ1
Görüntülenme :
439
DOI :
Özet Türkçe :

Bu yazıda 1938-1946 yıllarında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Okulu’nda yerel yönetimler maliyesi dersleri veren ve bu konuda çeşitli makaleler ve kitaplar yazan Prof. Ernst Reuter’in Türkiye yerel maliye sistemine ilişkin görüşleri ele alınmaktadır. Reuter’in yaklaşımlarının maliye teorisi içindeki konumu, merkezi yönetim-yerel yönetim ilişkilerine bakışı, yerel yönetimlerin mali kaynaklarının artırılması konusundaki önerileri ile yerel yönetimlerin finansmanı için kurulan Belediyeler Bankası ve İller Bankası hakkındaki görüşleri, dönemin koşulları ve mevcut yerel yönetim sistemi esas alınarak değerlendirilmektedir. Yazıda, Reuter’in çalışmalarının yanı sıra, konu ile ilgili diğer kaynaklardan da yararlanılarak kimi zaman günümüze ilişkin tartışmalara da yer verilmektedir.

Özet İngilizce :

In this paper we analyze the thoughts of Ernst Reuter who has given courses on public finance of local administrations in School of Political Science (1938-1946) and published articles and books in various subjects. Reuter’s approaches are analyzed based on the view of the relationship between central and local governments, propositions of increasing the financial sources of the local governments, his ideas on Bank of Municipalities and Bank of Local Authorities that are established for financing the local governments and current local governmental system. In the paper in addition to Reuter’s studies, there will be some other discussions related to today’s conditions.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :