Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Mülkiye Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 36 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ernst reuter: bilgi transferi ve kültürlerarası pragmatizm arasında türkiye’de kentsel reformlar / urban reforms in turkey between knowledge transfer and intercultural pragmatism

Yazarlar :
Yazar kurumları :
KURUM BELİRTİLMEMİŞ1
Görüntülenme :
416
DOI :
Özet Türkçe :

Emst Reuter’in Weimar Cumhuriyeti ve İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki siyasal yaşamı çok sayıda Almanca araştırma ile ortaya çıkarılmıştır. Bunun aksine, Türkiye’deki on yıllık çalışması günümüze kadar keşfedilmemiş bir alan olarak kalmıştır. Ruşen Keleş (2009) ve Burcu Doğramacı’nın (2008) katkıları Ernst Reuter’in araştırmalarını daha önceki sınırlı yaklaşımlardan kurtarmıştır. Bu iki çalışma ve Ernst Reuter’in oğlu Edzard Reuter’in çeşitli önerilerine dayanarak, bu makale birbirleri ile ilişkili üç konuya odaklanmaktadır: Reuter’in kentleşme kavramı ve tüm planlı kentsel gelişmenin ana kaynağı olarak varsaydığı istatistikler; Reuter’in Türkiye’de modern kentsel gelişme için geleneksel referans noktalarını keşfi ve onun genç, bilimsel, uygulama odaklı ve iyi eğitimli yerel yönetim ve siyasi seçkin kavramı.

Özet İngilizce :

The political life of Ernst Reuter during the Weimar Republic and after the Second World War has been covered by an extensive amount of research in German. In stark contrast, his ten years of work in Turkey has remained terra incognita until recently. The contributions of Rusen Keleş (2009) and Burcu Doğramacı (2008) relieved the research on Ernst Reuter in Turkey from previously limited approaches. Relying on these studies and various suggestions of Edzard Reuter, the son of Ernst Reuter, this article looks at three interrelated subjects: Reuter’s concept of urbanization and his assumption of the statistics as the main source of all planned urban development; Reuter’s discovery of traditional reference points for a modern urban development in Turkey; and his concept of a young, scientific, practice oriented and good trained local administrative and political elite.

Anahtar kelimeler :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :