Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Mali Çözüm

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 95

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Hastanelerde hizmet üretim maliyetlerinin tms 2’ye göre muhasebeleştirilmesi

Yazar kurumları :
Fatih Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü1, Fatih Üniversitesi İstanbul Meslek Yüksek Okulu2
Görüntülenme :
558
DOI :
Özet Türkçe :

Bir hizmet işletmesi olan hastanelerde, üretilen hizmetlerin stoklanması veya stok için hizmet üretilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, hastanelerde üretim işletmelerinde kullanılan "mamul" yada "yarı mamul" stok hesaplarına benzer bir hesap kullanılıp kullanılamayacağı tartışma konusudur. Türkiye'deki mevcut muhasebe uygulamalarının dayandığı Vergi Kanunları ile Uluslararası Muhasebe Standartları esas alınarak hazırlanan Türkiye Muhasebe Standartlarının hizmet işletmelerindeki stoklara bakış açısı farklıdır. Bu çalışmada, hastanelerdeki hizmet üretim maliyetleri ve stok maliyetlerinin muhasebeleştirilmesi ile ilgili vergi kanunları ile TMS uygulamasının yaklaşımları arasındaki farklılıklar konu edilmiştir. Ayrıca, çalışmada hastanelerde hizmet stoklarının TMS'ye uygun olarak muhasebeleştirilmesi ile ilgili bir öneri sunulmuştur.

Özet İngilizce :

In a hospital, as a service company, it's impossible to keep the services provided in the inventory or to produce services for inventory. Therefore, it has been argued whether there should be an account used in the hospitals for "work-in process" or "finished goods" inventories as they are used in manufacturing companies. The approaches to the inventories in service companies are different in current accounting applications based on Tax Laws in Turkey and Turkish Accounting Standards (TAS), which is the translation of International Accounting Standards. This study discusses the differences between the approaches of current accounting practices and TAS in accounting for cost of services and inventory costs in hospitals. Furthermore, in the study a suggestion is made to record service inventories in accordance with the TAS in hospitals. 

 

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :