Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Kastamonu Eğitim Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 20 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Grupla psikolojik danışmada terapötik bir güç olarak psikolojik danışman

Yazar kurumları :
Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı1, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
Görüntülenme :
547
DOI :
Özet Türkçe :

Grupla psikolojik danışmada etkili bir terapötik güç olan psikolojik danışman gruptaki diğer terapötik güçler olan ait olma, güven, gruba katılma, sorumluluk alma, açıklık, gruba hazır olma, terapötik gerilim, beklentiler, grup tarafından kabul, grubun çekiciliği, geri-bildirim grubun üyeleri gibi öğeler arasındaki dengeyi saylayan bir işleve sahiptir. Lider, grup sürecinde tüm bu öğelerden etkilenip aynı zamanda her birini etkileme durumundadır. Bu makalede grupla psikolojik danışmada etkili bir terapötik güç olan psikolojik danışmanın sahip olduğu terapötik beceriler, kişilik özellikleri, liderlik tarzı ve grup içerisindeki rolü ve işlevleri üzerinde durulmuştur.

Özet İngilizce :

As an effective therapeutic force in group counseling, the psychological counselor has a function to provide equilibrium among other therapeutic forces such as belonging to the group, confidence, participation in the group, taking responsibility, openness, readiness, therapeutic tension, expectations, acceptance by the group, attractiveness of the group, group members and feedback. In the process of group counseling, the leader is not only affected by all of these forces, at the same time the leader influences the other forces. In this article, it is aimed to investigate the therapeutic skills, the personality, the leadership style, the role and the functions of the group counselor.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :