Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Karadeniz Araştırmaları

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 30

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Cinsiyet tahminine dayalı inanış ve uygulamalara yönelik bir değerlendirme: alman kültürü ve türk kültüründe karadeniz örneği

Yazar kurumları :
Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretimi Bölümü1
Görüntülenme :
249
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada doğacak olan çocuğun cinsiyetini belirlemeye yönelik halk inanışlarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Karşılaştırma, Türk kültüründe Karadeniz Bölgesi ile Alman kültürünü kapsamaktadır. Değişik insan topluluklarının kendilerine özgü yaşam biçimleri olarak var olan kültür, çeşitli toplumlarda birbirinden farklı duyuş, seziş, düşünüş, dil, teknik, sanat, ekonomi, bilim ve felsefe formları olarak ortaya çıkarken, farklı din ve kültürlere sahip olan iki toplumun kaynaklarında benzer inanmaların da yer alması bunların evrensel bir çizgiye ulaşmasına önemli derecede örnek teşkil edebilir. Yapılan çalışma sonucunda her iki kültürde cinsiyet tahminine yönelik ortak, benzer ve farklı pek çok inanış ve uygulamalara rastlanılmıştır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

In this study it is aimed to compare the general beliefs towards predicting gender of unborn babies. Comparison includes Black sea Region in Turkish culture and German Culture. Culture, which is defined as the life styles of various communities, both comes out as different way of perception, feeling, thinking, language, technology, art, economy, science and philosophy, and as a crucial sample for constituting universal line when the same patterns encountered in two different communities' resources. Through the study, several common beliefs and implementations towards predicting gender are encountered.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :