Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Bilimler Ensititüsü Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 2 , Sayı 4

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Tränen des vaterlandes anno 1636 - eın gedıcht von andreas gryphıus über den dreıßıgjährıgen krıeg

Yazar kurumları :
Fırat Üniversitesi İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı 1
Görüntülenme :
482
DOI :
Özet Türkçe :

Geschichtliche, soziale, kulturelle und industrielle Entwicklungen gehören zu den wichtigsten Faktoren bei der Entstehung eines literarischen Werkes, soweit sie in der Entstehungszeit dieses Werkes vorkommen. Daher enthält mal eine kurze Geschichte, mal ein Roman und mal auch ein kurzes Gedicht wichtige Anhaltspunkte, die den LeserInnen die Möglichkeit bieten, sich einen Überblick über die Ereignisse in dieser Zeit zu verschaffen. Der Krieg ist auch ein Phänomen, das immer wieder die Menschheitsgeschichte beschäftigte und deshalb in der Literatur öfters bearbeitet wurde. In der deutschen Literatur wurde die Zeit des Barock (ca. 1600-1720) von dem 30jährigen Krieg geprägt, der in Deutschland zuerst als ein Glaubensstreit zwischen Protestanten und Katholiken begann und sich dann auf das ganze Europa ausweitete. In dieser Arbeit wird versucht, ein Gedicht von Andreas Gryphius zu interpretieren. Gryphius hatte diesen Krieg miterlebt und war vielen Gräueltaten des Kriegs ausgesetzt, daher betitelte er sein Gedicht "Tränen des Vaterlandes anno 1636."

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Edebi bir eserin oluşmasında en önemli etkenler, o eserin yazıldığı dönemdeki tarihî, sosyal, kültürel ve endüstriyel gelişmelerdir. Bundan dolayıdır ki bazen kısa bir hikaye, bazen bir roman bazen de bir şiir, yazıldığı tarihteki her türlü gelişmeyi anlamamıza ve yorumlamamıza yardımcı olacak önemli ipuçları verir. İnsanlık tarihi boyunca devam edegelen savaşlar da her zaman edebiyata konu olmuş ve kimi zaman savaşan tarafların kahramanlıkları kimi zaman da savaşın doğurduğu sonuçlar yazara ilham kaynağı olmuştur. İşte Alman Edebiyatı'ndaki Barock Dönemi'ne de (yakl. 1600-1720) Almanya'da Protestanlarla Katolikler arasında başlayan ve daha sonra tüm Avrupa'yı saran 30 Yıl Savaşları (1618-1648) damgasını vurmuştur. Bu makalemizde 30 Yıl Savaşlarını şahsen yaşamış ve savaşın her türlü olumsuz etkisine maruz kalmış olan Andreas Gryphius'un savaşın kötülüklerini anlattığı "Tränen des Vaterlandes anno 1636" adlı şiirini yorumlamaya çalıştık.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :