Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 33 , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Web tabanlı portfolyo oluşturarak öğretmen olmak: öğretmenlik uygulamaları için pedagojik bir model

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalı1, Boğaziçi Üniversitesi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi, Kimy
Görüntülenme :
497
DOI :
Özet Türkçe :

Bu makalede hizmet öncesi öğretmenlerinin yansıtma becerilerini geliştirmekte kullanılabilecek pedagojik bir model betimlenmektedir. Bu modele temel oluşturan görüş, yansıtma becerilerini esas alan uygulamaların profesyonel eğitimin anahtar öğesi olması gerektiği görüşüdür. Önerilen pedagojik model çerçevesinde geliştirilen ve bu yönde özelleştirilmiş bir web tabanlı portfolyo yazılımı olan BOUNCE tanıtılacaktır. Ayrıca, öğretmen adaylarının yansıtma becerilerinin gelişiminin değerlendirilmesinde kullanılabilecek olan yansıtma göstergeleri açıklanacak ve daha sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulacaktır.

Özet İngilizce :

This paper describes a teaching practicum pedagogical model that can be used to improve preservice teachers’ reflective skills. The model primarily draws upon the idea that reflective practicum should be the key element of professional development. A customized web-based portfolio system, namely BOUNCE was designed within the framework of the proposed pedagogical model is introduced. In addition, reflective indicators that could be used to assess the development of preservice teachers’ reflective skills are articulated, and suggestions for further research are included.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :