Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Finans Politik ve Ekonomik Yorumlar Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 48 , Sayı 557

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kurumsal yönetimin işletmelerin finansal yapısına etkileri: imkb kurumsal yönetim endeksi (xkury) üzerine bir inceleme

Yazar kurumları :
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu, Muhasebe ve Finansal Yönetim Bölümü, 1
Görüntülenme :
379
DOI :
Özet Türkçe :

Etkin bir kurumsal yönetim yapısına sahip olmanın işletme ile ilgili tüm taraflara sağlayacağı çok önemli faydaların yanı sıra, işletmenin finansal yapısına da olumlu şekilde yansıması beklenmektedir. Bu beklenti doğrultusunda çalışmada kurumsal yönetimin işletmelerin finansal yapısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çerçevede İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi kapsamında yer alan imalat sektörü işletmelerinin endekse girmeden önceki (2006) ve sonraki (2009) döneme ait finansal oranları bulundukları sektörün ortalamaları ile karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz neticesinde, özellikle faaliyet ve karlılık oranları açısından endekse girdikten sonraki dönemde ilgili firmaların bulundukları sektörün ortalamalarına kıyasla daha iyi bir performans gösterdiği gözlenmiştir.

Özet İngilizce :

It is expected that an effective corporate governance structure will provide a business with very important interests in all aspects besides its positive effects on the financial structure of the business. In accordance with this prospect, it was aimed to determine whether corporate governance an effect upon the financial structure of a business. In line with this, the financial ratios, which belong to the periods before (2006) and after (2009) index, of manufacturing businesses in İstanbul Stock Exchange Corporate Governance Index were analysed through comparison with the sector mean. The results of the analysis have shown that the businesses had a better performance in the period after index when compared with the sector mean in terms of activity and profitability ratios.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :