Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2007 , Cilt 6 , Sayı 19

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Son dönem popüler türk filmlerinde anlatı yapısı ve çözümlemeli/ karşılaştırmalı üç örnek: “okul”, “hababam sınıfı merhaba”, “o şimdi asker”

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Muğla Üniversitesi 1
Görüntülenme :
468
DOI :
Özet Türkçe :

Türk Sinemasının doksanlı yıllarda yakaladıgı yükselis çizgisi iki ana kaynaktan beslenir; İlki, Türkiye Sinema ortamına seksenli yılların sonunda egemen olmus popüler Amerikan Sinemasının izinden giden ve bu kültür kusatmasının ürünü olan filmler, ikincisi daha kisisel bir sinema anlayısının üreticisi olan, sinemayı bir sanat formu ve anlatım aracı olarak benimseyen, belirgin biçimde bir arayısın, sinema düsüncesinin, alternatif sinemanın izini sürenler. İki binli yıllarda yasanmakta olan toplumsal, ekonomik, kültürel gelismeler içinde bu iki sinema anlayısının birlikte var olmayı sürdürecegine isaret etmektedir. Bu çalısmada, bir olgu olarak popüler filmlerin anlatı yapısı incelenecek, son yıllarda üretilmis popüler filmlerin olusum dinamikleri degerlendirilecek örnek üç film içerik çözümlemesiyle birlikte karsılastırma yöntemiyle ele alınacaktır.

Özet İngilizce :

The rising trend gained by Turkish Cinema in the nineties has been fed by two mainstreams. The first source is the movie produced by the comprehension created by the cultural siege and popular American movies prevailing the Turkish Cinema atmosphere at the end of the eighties. The second source is the products of a more individual cinema concept and the fruits of producers considering cinema an art form and expression. And the owners of those kinds of films have also been working alternatively against the products of the first source. Social, economic and cultural developments experienced throughout in the 2000’s indicate that these cinema concepts mentioned above are likely to keep coexisting in the forthcoming years. In this study the cinematographic structure of popular movies are to be examined, the formation of popular movies produced in the last years are to be evaluated and also three example movies will be substantially analyzed and compared in terms of content analysis.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :