Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 8 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’de bölgesel olarak devlet demiryollarının 2000-2010 döneminde vza ile etkinliğinin ve malmquist endeksi ile toplam faktör verimliliğinin belirlenmesi

Yazar kurumları :
Cumhuriyet Üniversitesi, İİBF İktisat Bölümü 1, Sakarya Üniversitesi, İİBF İktisat Bölümü2
Görüntülenme :
530
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalısmada öncelikle T.C. Devlet Demiryollarının karar veren birimler seklinde ele alınan yedi bölgesinin veri zarflama analizi kullanılarak 2000-2010 dönemindeki etkinlik skorları incelenmistir. Daha sonra Malmquist endeksi kullanılarak toplam faktör verimlilikleri tespit edilmistir. Analizde, toplam personel sayısı, elektrikli anahat uzunlugu, elektriksiz anahat uzunlugu ve yıllık toplam lokomotif çalısma saati girdi olarak, km basına yolcu ham ton ve km basına yük ham ton da çıktı olarak listelenmektedir. Çalısmada 3 degiskenli girdi ve çıktı yönelimli etkinlik analizleri de yapılmıstır. Girdi yönelimli analizde toplam anahat uzunlugu girdi degiskeni olarak kullanılmıstır. Yapılan analizlerde CCR modeline göre zmir, Sivas'ın en düsük veremlilige, BCC modeline göre Sivas ve Adanan Bölgesinin en düsük verimlilik skorlarına sahip olduklarını tespit edilmistir. Buna karsın Haydarpasa ve Ankara'nın tüm dönemler boyunca sürekli etkinlige sahip oldukları görülmüstür.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

This paper attempts to measure the performance of Turkish Railways' 7 regional headquarters that produce passenger and freight services around the country. The data covering eleven years from 2000 to 2010 is analyzed via the DEA method for the purpose of the study. To find out the efficiency scores of the regional decision making units, inputs contain number of employees, length electrified main line, length of non-electrified main line, and amount of working hours of locomotives while outputs contain passenger gross ton per kilometer and cargo gross ton per kilometer. After generating the efficiency scores, total factor productivity is investigated by Malmquist Index. The findings indicate that according to constant returns to scale distance functions, Izmir and Sivas have lowest efficiency scores while according to variable returns to scale distance functions Sivas and Adana have the lowest scores. Haydarpasa and Ankara always have high efficiency scores.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :