Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 2 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye ile almanya, italya, fransa ve ingiltere arasında imalat sanayinde endüstri-içi ticaretin yapısı

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi1
Görüntülenme :
447
DOI :
Özet Türkçe :

Today almost one forth of world trade has intra-industry trade (IIT) nature, which is defined as the simultaneous exports and imports of similar goods within the same industry. Because of manufacturing products are more likely to benefit from economies of scale in production and are easier to “differentiate” to the final consumer, IIT in manufacturing sector is much higher and important.
The aim of this paper is to show how intra-industry in manufacturing industry had expanded between Turkey and four EU countries; Germany, Italy, France and United Kingdom for the period 1991 to 2004. For this purpose, this paper calculates the weighted average of the unadjusted Grubel-Lloyd indices for these trading partners and for manufacturing industries, using the data at three digit SITC for 1991 and 2004.

Özet İngilizce :

Aynı endüstri grubuna giren malların es zamanlı olarak ihracat ve ithalatı olarak tanımlanan Endüstri İçi Ticaret (E İT), bu gün dünya ticaretinin yaklasık dörtte birini olusturmaktadır. İmalat endüstrisi ürünlerinin, ölçek ekonomisine baglı ve özellikle ürün farklılasmasına uygun olması nedeniyle, E İT özellikle bu endüstri ürünlerinde yogunlasmaktadır.
Bu çalısmanın amacı, Türkiye ile dıs ticaretin önemli bir bölümünün gerçeklestirildigi dört AB ülkesi; Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere arasında imalat endüstrisi dıs ticaretinde endüstri-içi ticaretin yapısı ve önemini ortaya koymaktır. Bu amaçla, 1991–2004 dönemi için imalat endüstrisinde endüstri-içi ticaret oranları, SITC (Rev.3) 3 basamaklı ürün grupları düzeyinde, düzeltilmemis Grubel-Lloyd indeksinin agırlıklandırılmıs ortalamaları kullanılarak hesaplanmıstır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :