Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi

Yıl 2007 , Cilt 3 , Sayı 2

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Ab’nin “avrupa güvenlik ve savunma politikası” oluşturma çabaları

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi1
Görüntülenme :
411
DOI :
Özet Türkçe :

Uluslararası sorunlar üzerinde ve küresel politikada etkili; tek sesle konusan basat bir aktör olma amacına ulasmasının etkili ve tutarlı bir Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) olusturmasıyla mümkün olacagı gerçeginin farkına varan AB, 1990’ların sonunda St. Malo ve Köln zirveleriyle Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası’nın kurumsal yapısını hızla olusturmaya baslamıstır.
Günümüzün karmasık ve kırılgan dünya düzeni ile karsı karsıya kalan AB, giderek artan ölçüde anti terörizm faaliyetleri, çatısma önleme ve barısı koruma operasyonları ile ilgilenmektedir. AB, dünyanın belli baslı sorunlu bölgelerine barıs gücü misyonları göndermektedir. AGSP, giderek ODGP’nin önemli bir parçasını olusturmaktadır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

EU intend to make itself an important and effective actor in global politics which speak with one voice and having influence on international issues. In order to achieve to this goal, EU has to develop effective and a coherent European Security and Defence Policy (ESDP). At the end of the 90’s EU has created rapidly formation and instituonal structure of ESDP at St. Malo and Cologne Summits.
Faced with today’s complex and fragile world order, the EU is increasingly involved in conflict prevention, peace keeping and anti terrorism activities. The EU has sent peace keeping missions to several of the world’s trouble spots. ESDP is becoming an important aspect of the CFSP.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :