Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

EKEV Akademi Dergisi

Yıl 2010 , Cilt , Sayı 44

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Getting to know the art of excellence: what neuro linguistic programming can offer to teachers’ thinking and reprogramming skills

Yazar kurumları :
Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü1
Görüntülenme :
454
DOI :
Özet Türkçe :

Building on the strategies of thinking and reprogramming taken from Neuro Lingustic Programming (NLP), this article argues that it is possible for us to change our thought structures and reprogram ourselves in order to achieve the outcomes that we want for ourselves whether in a personal or a professional context. The article contends that the individual has the powers that they need in order to achieve their true potential. The article first presents a brief definition of NLP followed by brief background information on the origins of NLP. The discussion then turns to understanding the structure of thought and the strategy of reprogramming: establishing well‐formed criteria. Two techniques for establishing well‐formed criteria are proposed and discussed. The article ends with a conclusion summarizing the argument and making concluding suggestions for achieving our true potential.

Özet İngilizce :

Bu makale, Nero Linguistik Programlama'dan (NLP) yola çıkarak, düşünce yapımızı değiştirerek ve kendimizi yeniden programlayarak istediğimiz amaçlara ulaşabileceğimizi iddia etmektedir. Makalenin temel aldığı inanç, bir bireyin kişisel veya mesleki bağlamda istediklerini gerçekleştirebilecek yeteneklere sahip olduğudur. Makale ilk olarak NLP'nin kısa bir tanımını ve nasıl ortaya çıktığını vermektedir. Bu kısa girişten sonra, düşüncenin yapısını anlatan ve yeniden programlamaya örnek bir strateji önerilmektedir. Bu strateji iyi biçimlenmiş amaçlardır. Bu bağlamda 2 teknik önerilmektedir: Son olarak da makalede anlatılmaya çalışılan teorinin özeti ve kendi potansiyelimizi gerçekleştirirken bize yardımcı olacak öneriler yer almaktadır.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :