Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

EKEV Akademi Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 49

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Designing a learner-centered esp course for adults and incorporating the learners’ aims into a situational-based syllabus

Yazar kurumları :
Beykent Üniversitesi YDYO İngilizce Mütercim-Tercümanlik Bölümü1
Görüntülenme :
493
DOI :
Özet Türkçe :

This paper examines the organization of a six-week Conversational English ESP course design for the tweny-two adult administrative human resources staff working in the International Inlingua Language Learning Center in Istanbul. At the very start of this course, a thorough needs analysis taking into account the language needs of the learners based on the essentials put forth by Hutchinson and Waters (1987) and Dudley-Evans and St.John (1998) established the core framework for the study and the findings from this analysis were used for the ESP course and syllabus design. Throughout my study, I always tried to tailor-make the course to suit the needs and wants of the learners and contribute to a positive learning experience since they were all in a non-native English speaking country. In the final phase of my study for the ESP course design in question, the choice of the right syllabus was a major decision in language teaching, and it was made as consciously and with as much information as possible. After due consideration, I decided on the Situational-Based Syllabus as the most appropriate syllabus from among the several distinct types of language teaching syllabi and prepared the course content for the Conversational English Class.

Özet İngilizce :

Bu çalışma, İstanbul Uluslararası Inlingua Dil Öğrenme Merkezi'nde görev yapan 22 kişilik yetişkin İnsan Kaynakları personeli için tasarlanmış altı hafta süreli İngilizce Konuşma ESP (Özel Amaçlı İngilizce) kursunun planlanması ile ilgidir. Bu kursun başında, esasları Hutchinson ve Waters (1987) ve Dudley-Evans ve St.John (1998) tarafından ortaya konulan kapsamlı bir Gereksinim Analizi uygulanmış ve bu çalışmanın bulguları tüm araştırmanın temel çerçevesini oluşturmuş olup, buradan elde edilen veriler gerek Özel Amaçlı İngilizce kursunun ve gerekse müfredatın tasarımında kullanılmıştır. Çalışmam boyunca, öğrencilerim İngilizce konuşulmayan bir ülkede olduklarından dolayı, kursu onların gereksinim ve beklentileri doğrultusunda düzenledim ve dil öğrenme için olumlu bir ortam oluşturmak için elimden geleni yaptım. Söz konusu ESP kurs tasarımının son safhasında, en önemli olay doğru müfredatın belirlenmesiydi ve bu tespitin hatasız yapılabilmesi için mevcut verilerin oldukça bilinçli kullanımı önemliydi. Detaylı bir değerlendirmeden sonra, tüm mevcut müfredat türleri arasından Durumsal İzlence üzerinde karar kıldım ve İngilizce Konuşma Kursunu bu doğrultuda düzenledim.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :