Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 1 , Sayı 32

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Karbona dayalı finansal gelecek sözleşmeleri ve fiyat gelişimi üzerine bir inceleme

Yazar kurumları :
Dokuz Eylül Üniversitesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü1, Muğla Üniversitesi, Fethiye A.S.M.K MYO, İktisadi ve İdari Programlar2
Görüntülenme :
540
DOI :
Özet Türkçe :

Sanayi devrimi sonrasında hızla artan karbondioksit salımı küresel ısınmanın birincil nedeni haline gelmiştir. Küresel ısınma ve iklim değişikliği dünyayı tehdit eden çevre sorunlarının başında gelmektedir. Küresel ısınmaya neden olan sera gazı salınımlarının azaltılması gerekliliği ile birlikte bu gazların azaltılmasında piyasa mekanizmasının önemli bir rol oynayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda, piyasa kurallarına göre çalışacak bir karbon piyasası, emisyonları azaltmada önemli bir araç olarak görülmektedir. Son dönemde, tüm dünyada karbona dayalı spot ve vadeli işlem sözleşmeleri işlem görmektedir. Çalışmanın amacı, karbon piyasasında yaygın biçimde işlem gören CER futures fiyat sözleşmelerini incelemektir.

Özet İngilizce :

The rapid growth in carbon dioxide emission after the industrial revolution became the primary reason of global warming. Global warming and climate change are one of the major environmental problems that threaten the world. Market mechanism is taught to play a vital role in reducing the greenhouse gases as there is a need for reducing the greenhouse gas emission which causes global warming. In this context a carbon market which will operate according to market rules is seen as an important tool in reducing the emissions. Recently carbon based spot and futures contract are traded all over the world. The aim of the study is to examine the widely traded CER futures contracts in carbon market.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :