Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2009 , Cilt , Sayı 24

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Asimetrik enformasyon altındaki düopolistik piyasa yapılarında kirliliğin kontrolü: optimal vergilendirme / sübvansiyon ve ticareti yapılabilir emisyon izinleri

Yazar kurumları :
Cumhuriyet Üniversitesi İİBF İktisat1
Görüntülenme :
668
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışma asimetrik enformasyon altında kirliliğe neden olan Cournot düopol piyasalarındaki firmaların optimal vergilendirme/sübvansiyon ve ticareti yapılabilir izinleri kullanılarak düzenlenmeleri ile ilgilidir. Kirlilik oluşturan firmaların talep ve maliyet fonksiyonları, kirliliği azaltmak için kullandıkları teknolojiler ve diğer ilgili ekonomik değişkenler hakkında karar alıcıdan daha fazla enformasyona sahip olmaları kirliliğin etkin bir şekilde kontrol edilmesine engel olmaktadır. Yasal düzenleyici ters seçimden kaynaklanan bu soruna rağmen üretimi düşürmeden kirliliği azaltmak için firmaları gönüllü bir şekilde teşvik edecek olan bir mekanizma geliştirmek zorundadır. Pigocu vergiler ile emisyon izinlerinin komuta ve kontrol araçlarına göre daha etkin olmalarına rağmen birbirlerine karşı bir üstünlükleri bulunmamaktadır. Ayrıca bu iki düzenleme aracının genel olarak piyasada sosyal optimumu sağlayacağı konusunda görüş birliği yoktur.

Özet İngilizce :

This paper is about regulating the firms of Cournot-düopol markets that creates pollution under asymmetric information. Optimal tax/subsidy and tradable emission permits can be used as tools for regulating the firms in these markets. The firms' cost and demand functions, types of abatement technologies they use and their more knowledge of other relevant economic variables than those of the regulatory hinder to control the pollution affectively. Despite the fact that this problem is due to adverse selection, regulatory must develop a mechanism that will motivate firms to reduce pollution voluntarily without reducing the output. Although Pigouvian tax and emission permits are more effective in comparison to command and control tools, they are not advantageous to each other. Also, there is no consensus that these two tools will achieve social optimum in markets.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :