Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dörtöğe Felsefe ve Bilim Tarihi Yazıları Hakemli Dergi

Yıl 2013 , Cilt , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Cumhuriyet dönemi’nde tarım alet ve makineleri teknolojileri, demir çelik üretim teknolojileri ve demir yolu teknolojilerine kısa bir bakış

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe (Bilim Tarihi) Anabilim Dalı1
Görüntülenme :
618
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada, seçilmiş üç iktisadi sektörün teknolojileri üzerinden Cumhuriyet Dönemi Teknoloji Tarihimize yönelik yapılan inceleme sonuçlarına ilişkin bilgilere yer verilmektedir. Çalışmada, bir taraftan Cumhuriyet Dönemi Teknoloji Tarihi literatürümüze katkı sağlanırken diğer yandan tarihi veriler ışığında bilim ve teknoloji politikalarının oluşturulmasına yardımcı olacak bilgilere ulaşılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında en fazla öneme sahip olduğu düşünülen sektörlerden, "tarım alet ve makineleri", "demir çelik üretimi" ve "demir yolu" teknoloji tarihleri incelenmiştir.

Özet İngilizce :

In this study, over selected economical sector technologies; some information is given relevant to examined results towards History of Technology of Republican Period. Furthermore, it only is not aimed to contribute to the Historical Literature of Republican Period, it is also aimed to obtain the knowledge that helps to make politics of science and technology in light of historical data. In this line; history of three major sectors; "agricultural equipments and machineries", "iron-steel production" and "railway technologies" are examined which are considered to have more importance in the period of the Republic.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :