Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 10 , Sayı 3

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kusadası ve didim’ deki üniversite ögrencilerinin yiyecek-içecek isletmelerinde sunulan hizmetlerle ilgili beklentileri ve bu hizmetlerin kalite ölçümü

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Adnan Menderes Üniversitesi1
Görüntülenme :
374
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalısmanın amacı; üniversite ögrencilerinin yiyecekiçecek isletmelerindeki hizmet kalitesiyle ilgili beklenti düzeylerinin çesitli nedenlerle farklılık gösterip göstermedigini arastırmak ve yiyecek-içecek isletmelerinde sunulan hizmetlerin kalite ölçümünü yapmaktır. Çalısmanın literatür kısmında; hizmet, hizmet kalitesi, hizmet kalitesi ölçümü, beklenti ve hizmet algılamalarıyla ilgili temel tanımlar verilmis ve bir yiyecek-içecek isletmesinin müsteri beklentilerine cevap verebilmesi için gerekli olan unsurlar ve üniversite ögrencilerinin beslenme alıskanlıklarıyla ilgili degisimler ortaya konmustur. Arastırma verilerin elde edilmesi için Kusadası Turizm İsletmeciligi ve Otelcilik Yüksekokulu ve Didim Turizm İsletmeciligi ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu ögrencilerine hizmet kalitesi ölçümü yapmak üzere anket uygulanmıstır. Yapılan hizmet kalitesi ölçümünde üniversite ögrencilerinin, Kusadası ve Didim’de bulunan ve ögrencilerin hizmetlerini satın aldıkları yiyecek-içecek isletmelerindeki beklentilerinin karsılanmadıgı belirlenmistir. Ayrıca ögrenci beklentilerinin, yiyecek-içecek isletmelerinin tipine ve ögrencilerin bulundukları sınıfların düzeyine göre farklılık gösterdigi; ancak yemek yeme sıklıgına, cinsiyete ve yiyecek-içecek isletmelerini tercih nedenlerine göre ise herhangi bir farklılık göstermedigi ortaya çıkmıstır.

Özet İngilizce :

The purposes of this study are to measure the quality of the services provided in the food and beverage firms and to examine the expectations of services provided by food and beverage firms for college students. The literature review includes a selection of topics related to fundamentals of service, service quality and its measurement, the different types of expectations of college students in terms of food and beverages and food consumption habits of college students’. Date was collected via a survey from the students of School of Hotel & Tourism Management and Didim Vocational School at Adnan Menderes University. Results suggest that college students’ expectations of food have not been met by food and beverage firms in the area. In addition, while the types of food providers and the rank of students differ in the expectations, gender, food eating frequency were not differed.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :