Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi

Yıl 2008 , Cilt 11 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

öğrenci seçme sınavı’na hazırlanan öğrencilerin başarılarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi (oltu anadolu lisesi öğrencileri için bir uygulama)

Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi İ.İ.B.F1, Bilim Uzmanı2
Görüntülenme :
513
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmanın temel amacı, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)’ye hazırlanan öğrencilerin deneme sınavlarındaki başarılarını etkileyen faktörleri tespit etmek ve bunların sözkonusu öğrencilerin başarıları üzerindeki etkilerinin yönünü ve büyüklüğünü belirlemektir. Bu amaçla oluşturulan kovaryans analizi modelleri, 2005-06 eğitim-öğretim yılında örnek seçilen Oltu Anadolu Lisesi son sınıf öğrencilerine uygulanan anketlerden elde edilen yatay kesit verileri kullanılarak sıradan en küçük kareler (SEK) yöntemi ile tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, dershanenin ve motivasyon gezilerinin öğrencilerin özellikle sayısal ve eşit ağırlık puanları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

Özet İngilizce :

The main objective of this study is to determine the factors influencing the success of the students in preparation tests for the Student Selection Examination and direction and size of their impacts. For this purpose, covariance analysis models are estimated by ordinary least squares (OLS) method, using cross-section data compiled from a questionnaire applied to senior students of the Anatolia High School of Oltu during the educational session of 2005-06. According to the empirical findings, joinning in a private institution preparing students for institutions of higher learning and motivation-aimed trips are two important factors affecting the students’ scores, in particular scores of quantitative and equally weighted.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :