Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi

Yıl 2013 , Cilt 27 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Yüksököğrenimin etkinleştirilmesi ve taşra üniversitelerinin önemi

Yazar kurumları :
Çankırı Karatekin Üniversitesi İİBF, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü1, Gazikent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi Bölümü2
Görüntülenme :
686
DOI :
Özet Türkçe :

Bilgiyi üretmek, öğretmek ve yaygınlaştırmak üniversitelerin asli (birincil) işlevleridir. Bu işlevler, Türkiye'deki üniversiteler tarafından hakkıyla yerine getirilemiyor. Nitekim, uluslar arası üniversite kalite sınıflamalarına Türkiye'den giren üniversitelerin sayısı iki üçü geçmiyor. Öte yandan, bölgesel kalkınma farklarını azaltmak, kentleşmek ve demokrasi kültürünü yaygınlaşmak gibi üniversitelerin ikincil işlevleri için yeni kurulan üniversiteler eskilerinden daha verimli ve etkilidir. Yeni üniversitelerin, özellikle taşrada, kurulması verimlilik ve etkinliği sağlamada isabetli olmuştur. Bu hipotez, Türk yükseköğrenim sisteminin yeniden yapılandırılması bağlamında analiz edildi.

Özet İngilizce :

Producing, teaching and generalizing knowledge is the primary functions of the University. These functions are not being properly fulfilled by the Universities in Turkey. Indeed, only two or three Turkish Universities are ranked among the World University Ranking Classification System. On the other hand, in terms of the reduction of regional development differences (within the country), urbanization and expanding the culture of democracy which are the secondary functions of the University, newly founded universities are much more efficient and effective than the old ones. In this context, establishing a new university in the provinces is a good decision in order to increase efficiency and effectiveness. In this study, this hypothesis has been re-analyzed using analytical method in the context of the reshaping Turkish higher education system.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :