Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Dergisi

Yıl 2006 , Cilt , Sayı 17

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Eğitim fakülteleri sınıf öğretmenliği bölümü lisans programı ders içeriklerinde doğa ve kültür varlıklarının korunması bilincinin geliştirilmesine yönelik bir değerlendirme

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü1
Görüntülenme :
378
DOI :
Özet Türkçe :

Ülkemiz doğa ve kültür varlılarının zenginliği açısından özel bir konuma sahiptir. Ancak son yıllarda bu zenginliklerimiz ciddi ve önüne geçilemeyen bir yok olma süreci içine ginniştir. Bu süreci başlatan birçok neden olmakla birlikte; Milli Eğitim politikamızda koruma bilincine yönelik bir programın bulunmayışı en önemli nedenlerdendir. Koruma bilincinin yaygınlaştırılması ve topluma kazandırılmasında öğretmenlerin rolü büyüktür. Bu nedenle koruma bilincinin öncelikle öğretmenlere kazandırılması gerekmektedir. Bu bağlamda: ilköğretim 1. kademeye öğretmen yetiştiren Eğitim Fakültelerinin Sınıf Öğretmenliği lisans programında yer alan derslerin içeriklerine koruma bilincinin geliştirilmesine yönelik düzenlemeler yapılmalıdır. Bu düzenlemeler tek ders etrafında değil birbirini takip eden dönemlerde farklı derslerin müfredatlarına yansıtılarak sürdürülmelidir. Bu makalede koruma bilincinin geliştirilmesine uygun dersler ve yapılacak düzenlemelere değinilmiştir. 

Özet İngilizce :

Turkey has a significant importance from the sight of natural and cultural wealth. But in recent years, these wealth has entered to a serious and nonobstructive vanishing tenn. Beside there are a lot of reasons starting this tenn; one of the most important reason of this, there is no any program devoted to conscious about conservation of natural and cultural wealth in our National Education policy. Teachers' role is very important to make the conscious of conservation widespread and gained to the community. For this reason conscious of conservation should be gained to the teachers firstly. in this manner: the arrangements devoted to the improvement of conscious of conservation should be done in the bachelor program of primary school teaching of education faculties. These arrangements should not be carried on one lesson but reflecting to the programs to the different Jessons in pursuer terms. In this article it has been touched on the appropriate lessomı; devoted to the improvement of conscious of conservations and the arrangements to be done.

Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :