Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi

Yıl 2006 , Cilt 61 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Seçmen davranışları ile ekonomik performans arasındaki ilişkilerin teorik temelleri ve türkiye üzerine genel bir değerlendirme

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Mannara Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi1
Görüntülenme :
598
DOI :
Özet Türkçe :

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde siyasal iktidarın belirlenmesinde seçmen davranışı en önemli faktördür. İktisat Teorisinde siyaset - ekonomi ilişkilerini irdeleyen araştırmaların önemli bir bölümüne göre seçmen davranışları kişisel çıkar güdüsü ile belirlenir. Buna göre siyasal iktidarların cari ve geçmiş dönem performanslarını degerlendiren seçmenler kendilerine en çok fayda saglayan ve temel iktisadi sorunların üslesinden gelebilen partilere oy verirler. Bu çalışmanın amacı seçmen davranışı ile ekonomik performans arasındaki ilişkilerin teorik temellerini analiz etmek ve konuyu Türkiye özelinde incelemektir.

Özet İngilizce :

in developed and developing countries voter behavior is the most important factor for the determination of political power. According to the literature on economic theory which investigates the relationship between politics and economic, voter behavior is determined by the personal benetit motive. According to this result, voters who are evaluating current and past performances of the political power, give their votes to the most beneticial political party. The aim of this study is to analyze the relationship between voter beha vior and economic perforrnances on a theoretical basis and examine this subject in reference to Turkey.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :