Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dergisi

Yıl 2010 , Cilt 43 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Analysis of a teaching approach aiming at eliminating student difficulties with radian

Yazar kurumları :
Marmara University Atatürk Faculty of Education Department of Mathematics Education1, Çanakkale Ali Haydar Önder School2
Görüntülenme :
612
DOI :
Özet Türkçe :

The purpose of this study is to develop a teaching approach aiming at eliminating student difficulties with radian and to investigate students’ progress in overcoming these difficulties. For this purpose, two groups were taught the radian concept with two different approaches. In the first group, mathematics curriculum was followed, while in the other group a teaching approach which was designed considering student difficulties with radian was embraced. A multiple-case study was designed by selecting three pairs of 10th grade students from two groups and the progress of students’ understanding of radian was compared in a qualitative way. The findings of the study indicated that the second approach was more effective in terms of overcoming student difficulties with radian.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Bu çalışmanın amacı radyan kavramına ilişkin öğrenci güçlüklerini gidermeye yönelik bir öğretim yaklaşımı tasarlamak ve uygulanan öğretim sürecinde güçlüklerin giderilmesi yönünde öğrencilerin nasıl bir gelişim gösterdiğini incelemektir. Bu amaçla iki farklı araştırma grubu belirlenmiş, bir grupta matematik öğretim programı ve ders kitabı takip edilmiş, diğer grupta ise literatürdeki radyan kavramına ilişkin öğrenci güçlükleri dikkate alınarak tasarlanan öğretim yaklaşımı benimsenmiştir. Her iki gruptan seçilen üçer 10. sınıf öğrencisinin katılımı ile bir çoklu durum çalışması tasarlanmış ve üç öğrenci ikilisinin gelişimleri karşılaştırmalı olarak ve yorumlayıcı bir paradigma çerçevesinde derinlemesine incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, tasarlanan öğretim yaklaşımının literatürde rapor edilen öğrenci güçlüklerinin aşılması bağlamında matematik öğretim programı ve ders kitabı takip edilen gruba kıyasla daha etkili olduğunu göstermiştir.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :