Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Uluslararası Alanya İşletme Fakültesi Dergisi

Yıl 2012 , Cilt 4 , Sayı 1

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Siyasal propaganda araçlarının seçmen davranışı üzerindeki etkisine yönelik seçmen algısı: isparta örnek olayı

Yazar kurumları :
Süleyman Demirel Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümü1, Süleyman Demirel Üniversitesi, Sosyal Bilmler Enstitüsü, Kamu Yönetimi Bölümü2
Görüntülenme :
711
DOI :
Özet Türkçe :

Demokratik sistem içerisinde önemli bir role sahip olan siyasi partiler, seçmenlerden aldıkları oyları artırabilmek için seçmenleri etkilemeye yönelik bir takım faaliyetler gerçekleştirirler. Bu tür faaliyetler siyasal propaganda olarak adlandırılmaktadır. Siyasal propaganda faaliyetleri çeşitli araçlarla yürütülebilmektedir. Bu çalışma, siyasal propaganda araçlarının seçmenler üzerindeki etkisini ve bu konudaki seçmen algısını ölçme amacını taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Isparta şehir merkezinde seçmenlerle yapılan anketlerde elde edilen veriler, istatistiksel yöntemler aracılığıyla değerlendirilmiştir.

Özet İngilizce :

Political parties that have important roles in democratic systems carry out a number of activities aimed at influencing voters' behavior to increase their votes. Such activities are called political propaganda. Political propaganda activities can be performed with various instruments, actions and attractions. This study intends to find out the impacts of various ways and means of political propaganda on perceptions of voters. For this purpose, the article includes a detailed evaluation of survey data which was collected amongst the voters in the city of Isparta by using various statistical analysis techniques.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :