Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akdeniz Üniversitesi İİBF Dergisi

Yıl 2007 , Cilt 7 , Sayı 14

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye’deki emeklilik fonlarının performans ölçümü ve fon yöneticilerinin zamanlama yeteneği

Yazar kurumları :
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü Öğretim Üyesi1, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Devrek Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi2
Görüntülenme :
644
DOI :
Özet Türkçe :

Bu çalışmada Ocak 2004 – Haziran 2006 tarihleri arasında kalan dönemde Türkiye’deki 46 adet emeklilik fonunun performansı ve fon yöneticilerinin zamanlama kabiliyeti ölçülmeye çalışılmıştır. Bu amaçla farklı performans ölçüm teknikleri ve zamanlama testleri emeklilik fonlarına uygulanmış ve çıkan sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuç olarak fonların performans sıralamasını veren ölçütlerin fon grupları dahilinde birbirine benzer sıralamayı verdikleri ve gerçek anlamda piyasa zamanlaması yeteneğine sahip olan emeklilik fonu sayısının çok az olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Özet İngilizce :

In this study, the performance of 46 pension funds and the timing ability of pension fund managers are measured for the period January 2004 to June 2006 in Turkey. In this context, different performance measurement techniques and timing tests are applied to pension funds and the results are interpreted. Finally, the results suggest that different performance measurement techniques rank the funds similarly within the fund groups and very few pension fund managers have timing ability.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :