Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akdeniz Üniversitesi İİBF Dergisi

Yıl 2011 , Cilt 11 , Sayı 21

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

The effect of selection mechanism on industry dynamics: a simulation study

Yazar kurumları :
Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi İkitisat Bölümü1, Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü2
Görüntülenme :
598
DOI :
Özet Türkçe :

Entry and exit play an important role in efficient resource allocation and evolution for long term economic growth. Employing simulation techniques, this paper investigates the effects of entry and exit behavior on price dynamics, productivity dynamics, market structure and profitability of the industry. In the study, two types of entrants are considered; one is more productive than the incumbents and the other is less productive. The findings for both types of entrants are compared with the original Nelson and Winter (1982) model as well. Results of the paper suggest that adding up entry and exit dynamics into the model increases the profitability and narrows the gap between the best practice productivity level and the average productivity level. In addition, the difference between the productivity levels of the entrants does not affect the industry dynamics.

Özet İngilizce :

Piyasaya giriş ve piyasadan çıkış kaynakların etkin dağılımında ve uzun dönem büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada, simülasyon teknikleri kullanılarak, piyasaya giriş ve piyasadan çıkış davranışının fiyat dinamikleri, üretkenlik dinamikleri, piyasa yapısı ve endüstri karlılığı üzerine etkisi incelenmiştir. Piyasaya giriş yapan firmalar iki tip olarak sınıflandırılmıştır. Birinci tipteki firmalar yerleşik firmalardan daha üretken, ikinci tiptekiler ise daha az üretkenlerdir. Bu iki tip giren firma için bulunan sonuçlar aynı zamanda Nelson ve Winter (1982) modeliyle de karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, giriş ve çıkış dinamiklerini modele eklemek endüstri karlılığını artırmakta ve en iyi üretkenlik seviyesi ile ortalama üretkenlik seviyesi arasındaki farkı azaltmaktadır. Buna ilaveten, giren firmaların üretkenlikleri arasındaki fark endüstri dinamiklerini etkilememektedir.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :