Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akdeniz Üniversitesi İİBF Dergisi

Yıl 2009 , Cilt 9 , Sayı 17

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Imkb ile uluslar arası hisse senedi piyasaları arasındaki entegrasyon ilişkisinin yapısal kırılma testleri ile analizi

Yazar kurumları :
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme Bölümü Öğretim Üyesi1, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme ABD2, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi İ.İ.B.F. İşletme
Görüntülenme :
694
DOI :
Özet Türkçe :

Uluslararası piyasalarda etkin portföyler oluşturabilmek için sermaye piyasaları arasındaki entegrasyon seviyesinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu amaçla bu çalışmada, Ocak 1995 ile Aralık 2007 dönemi için Türkiye hisse senedi piyasası ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hisse senedi piyasaları aylık endeks değerleri arasındaki uzun dönemli ilişkiler Johansen, Gregory-Hansen eşbütünleşme testleri ve Zivot-Andrews yapısal kırılma testi ile araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Türkiye hisse senedi piyasasının 16 gelişmiş ve 21 gelişmekte olan ülkenin hisse senedi piyasası ile eşbütünleşik olduğu sonucuna varılmıştır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

In order to create efficient portfolios in international capital markets, the integration level among capital markets should be determined. For this purpose, the long-run cointegration relationship between Turkish equity market and developed and emerging equity markets are tested by Johansen, Gregory-Hansen cointegration tests and Zivot Andrews structural break test by using monthly index values for the period of January 1995-December 2007. The findings show that Turkish equity market has a cointegration relationship with sixteen developed and twenty one emerging countries’ equity markets.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :