Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 33

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Xix. yüzyil ve cumhuriyetin ilk yillarinda karesi sancağina bağli edremit kazasinda madencilik

Yazar kurumları :
Dumlupınar Üniversitesi1
Görüntülenme :
926
DOI :
Özet Türkçe :

Demir, bakır, kurşun madenleri Türkiye’de kullanım alanı bakımından en fazla yaygın
olan madenlerdir. Bunlar hem silah sanayide, hem de gündelik yaşamda birçok alanda kullanılmaktadır. XIX. yüzyılda Türkiye’nin birçok yerinde bulunan madenler Balıkesir’de çıkarılmaktadır. Bu madenleri, hem Osmanlı tebaasının hem de şirketlerin işletim hakkını elde ettiğini biliyoruz. Bu madenler genellikle sermaye azlığı nedeniyle yabancı işletmeciler tarafından işlenmekte; Türkler ekonomik zorluklar nedeniyle bu madenleri çalıştıramamaktadır. Bu nedenle madenler kapitalist ekonomiye hizmet etmektedir. XIX. yüzyıl, sanayileşmenin de devlet içinde etkili olmasıyla madenler, şirketler tarafından da işletilir hale gelmiştir. Bu madenlerin taşınması için gerekli olan demiryolu teşkilatı da bu vesileyle kurulmaya başlanmıştır. Cumhuriyet döneminde maden yatakları devlet tarafından satın alınmıştır.

Anahtar kelimeler :
Özet İngilizce :

Iron, copper, lead mines, which is common at most mines in Turkey in terms of usage. These are the weapons used in many fields in industry and everyday life.XIX. century in many parts of the mine in Balikesir Turkey removed. These mines had acquired the right to know the operating companies as well as Ottoman subjects. These mines are usually due to the scarcity of capital by foreign operators are processed, the Turks because of the mines employ workers from economic hardship. Thus mines served for the capitalist economy. XIX. century, industrialization in the minerals due to take effect within the state are operated by
companies has become. This is essential for the transport of minerals in the organization of the railway began to be established on this occasion. Mineral deposits were purchased by the state during the Republican period.

Anahtar kelimeler :
Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :