Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2011 , Cilt , Sayı 25

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Türkiye için ab’nin alternatifi var mı? (türk – islam dünyası ve türk cumhuriyetleri bağlamında avrupa birliği ve asesan örneği)

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu Ekonomi – Muhasebe Vergi Uygulamaları Bölümü1, Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ekonomi – Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü2
Görüntülenme :
893
DOI :
Özet Türkçe :

Hepimizin bildiği gibi, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkiler, oldukça uzun ve zor süreçlerden geçmiş, günümüzde de bu uzun ve meşakkatli süreç devam etmektedir. Ancak son dönemde Türkiye'nin yıllardır süren AB üyeliği mücadelesinde son raunda yaklaşmış olduğunu görmekteyiz. Bu süreç içerisinde kimi zaman hızlı adımlarla ilerlemiş, kimi zamansa ileriye doğru attığı adımların acısını çıkartırcasına geriye doğru ilerlemiştir. Bu zaman dilimi içerisinde çeşitli dönemlerde AB'ye alternatif arayışları sadece ülkemizde değil, Avrupa dışındaki birçok bölgede gündemi meşgul etmiştir. Bunu hangi ülkeler ne kadar gerçekleştirmiştir, tartışılır ancak zannımızca en cesur adımları merhum Turgut Özal atmıştır. İşte tam bu noktada, belki toplumun tüm kesimlerinde ara ara yükselen o ses bir kez daha kulaklarımızda yankılanmakta; "AB'ye alternetif yok mu?" Ortadoğuda stratejik önemini arttıran Türkiye'nin, İsrail ile ilişkilerinin bozulma eğilimi içerisine girmesi ve İslam dünyası ile yakınlaşması, bu soruyu tekrar tekrar düşünmemize sebep olmaktadır. Dünyanın en köklü milletlerinin başında gelen ve dünyaya hükmetmiş bir toplumun devamı niteliğindeki Türkiye'nin, uzak doğuda meydana gelen yapılanmalara benzer bir yapılanma içerisine girip giremeyeceği hala büyük bir muamma iken, biz artan stratejik önemin bir kez daha vurgulanması gerektiğini düşünmekteyiz.

Özet İngilizce :

As we all know, relations between the European Union and Turkey, a long and difficult processes in the past, the long and arduous process that continues today. However, the recent EU membership of Turkey's decades-long struggle that we see closer to the last round. In this process, sometimes a rapid pace in advanced and sometimes progressed backwards. The search for an alternative to the EU at various times during this time period, not only in our country, has been busy agenda in many regions outside Europe. Which countries have I realized how much, are discussed, but according to us has taken the bold steps of Turgut Ozal. That's exactly the point, perhaps, occasionally rising in all segments of society that the sound filled the ears one more time, "Do not have an alternative to the EU?". Turkey's increasing strategic importance of the Middle East, deterioration of relations with Israel and the Islamic world closer to a tendency to enter into, cause to think this question over and over again. From the beginning of the nations of the world's most established and ruled over the world is a continuation of a society in Turkey, similar to structures in the far east is still a big mystery that can not get entered into a restructuring, while we think we should emphasize once again the growing strategic importance.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :