Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2012 , Cilt , Sayı 34

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kurumsal yönetisim ilkeler dogrultusunda yönetm kurulu isleyisinin dünya ve türkye açisindan incelenmesi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
stanbul Aydın Üniversitesi1
Görüntülenme :
920
DOI :
Özet Türkçe :

Kurumsal yönetisimin, isletmelerin ve ülkelerin büyüme ve gelisimine,
kalkınmalarına katkıda bulundugu çesitli çalısmalarda belirtilmektedir. yi yönetisim ile ekonomik performans arasında bir iliskinin oldugu savunulmakla beraber, bu alandaki tartısmalar halen devam etmektedir. yi bir kurumsal yönetisim için yönetim kurullarının yapısı ve isleyisi göz ardı edilemez. Yönetim kurulları, isletme ile sermaye sahipleri arasındaki iliskileri ve isletme ile yöneticiler arasındaki sözlesmeden dogan iliskileri koruyan bir mekanizma olarak görülmektedir. Bu çalısmada kurumsal yönetisimin daha iyi isleyebilmesi açısında önem arz eden yönetim kurullarının isleyisi ile ilgili olarak Avrupa ve ABD’deki hukuki gelismeler, yayınlanan kurumsal yönetisim ilkeleri ve raporlar ile Türkiye’deki gelismeler göz önüne alınarak konu Mevcut Türk Ticaret Kanunu ve Yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki düzenlemeler bakımından ele alınacaktır.

Özet İngilizce :

It has been suggested in various studies that corporate governance contributes to the growth and development of companies and countries. Although discussions are still continuing in this area, some studies are supporting the interrelation between good corporate governance and economic performance. For good corporate governance, the structuring and functioning of boards of directors should be taken into consideration. Board of directors are seen as a mechanism for protection and control between company and shareholders and protection of the contractual relationship between the company and the managers. In this study, the legal developments, corporate governance principles and published reports in
Europe and in USA that are relevant to functioning of boards of directors for good corporate governance considering the developments in Turkey with the existing Turkish Commercial Code and the new Turkish Commercial Law will be discussed.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :