Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2013 , Cilt , Sayı 38

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Kamu yönetiminde müşteri odaklilik ve kurumsal itibar kavrami: izmir bilim, sanayi ve teknoloji il müdürlüğü analiz çalişmasi

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı1
Görüntülenme :
1287
DOI :
Özet Türkçe :

Son otuz yılda kamu yönetiminde, gelenekçi bir yaklaşımdan yeni kamu işletmeciliğine yönelen bir paradigma değişimi yaşanmaktadır. Yeni kamu işletmeciliği kapsamında kamu yönetimi alanına artık müşteri odaklılık ve kurumsal itibar yönetimi gibi özel sektör menşeli kavramların taşındığını görüyoruz. Merkezi idarenin taşra teşkilatları üzerine literatürde çok az çalışma bulunduğu bir hakikattir. Bu nedenle bu sahada yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu makalenin amacı kamu yönetiminde yeni görülmeye başlanılan “müşteri odaklılık” ve “kurumsal itibar” kavramlarını teorinin genel bir çerçevesini sunduktan sonra bir kamu taşra örgütlenmesinin (İzmir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü) müşteri (hizmet alan) memnuniyeti ve toplum memnuniyeti (kurumsal itibar) seviyesini ortaya koymaktır.

Özet İngilizce :

Last thirty years, there's a paradigm shift towards a new public management concept from a traditionalist approach. We see that the concepts such as corporate reputation management and customer focus originating in the private sector have moved to the field of public administration. It is a reality that the study on central administration provincial units is found very little in literature. Therefore, the research is needed in this area. The purpose of this article is to reveal the level of a public customer satisfaction and community satisfaction (corporate reputation) at one of the central administration provincial units (Izmir provincial directorate of science, industry and technology) after giving a framework about general theory.

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :