Makaleler     Dergiler     Kitaplar    

Akademik Bakış - Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi

Yıl 2005 , Cilt , Sayı 7

Makale özeti ve diğer detaylar.

Makale özeti
Başlık :

Havayolu işletmeleri örneğinde işletme imajinin havayolu işletmesi tercihlerine ve müşteri bağliliğina olan etkisinin belirlenmesine yönelik bir araştirma

Yazarlar :
Yazar kurumları :
Anadolu Üniversitesi, SHYO1
Görüntülenme :
966
DOI :
Özet Türkçe :

Günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle yoğun rekabetin yaşandığı havayolu sektöründe müşterileri işletmeye bağlı haline getirebilmek, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmelerinin ve kar elde edebilmelerinin can damarı haline gelmiştir. Bu nedenle, işletmeye bağlı müşterilere sahip olmak günümüzün müşteri odaklı iş dünyasında ve yoğun rekabet ortamında, varlıklarını sürdürmek ve kar elde etmek isteyen işletmeler için yadsınamaz seviyede önemli bir rekabet aracı haline gelmiştir. Bununla birlikte 21. yüzyılda önemi yeni anlaşılan “işletme imajı” kavramının da müşteri bağlılığı yaratılmasında önemli rol oynadığı çeşitli çalışmalarda ortaya konulmaktadır. Bu çalışmada havayolu işletmeleri tarafından uygulanan sık uçan yolcu programları kapsamında havayolu işletmesi imajının yolcuların havayolu tercihlerine ve müşteri bağlılığına olan etkisi araştırılmıştır.

Özet İngilizce :

In the contemporary airway market where an intensive competition takes place the task of keeping the loyal clients of the airway companies has become a vital process for sustaining the existence of companies and their profits also with the effect of the globalization. Thus the methods of creating customer loyalty that are deployed within the contemporary market scope has begun to be a major competition tool for the companies that are willing to sustain their existence in the competitive and the customer based aviation market. In addition, it is suggested in several studies that the “corporate image” concept which emerged in the 21st century has an important role in building customer loyalty. In the scope of this study the effects of airline corporate image on the preferences and the loyalty of the airline customers in a frequent flyer program have been investigated.

Anahtar kelimeler :

,

Tam metin (Türkçe) :
Paylaş :
Benzer Makaleler
Yorum Yap
  • Adınız :
  • Güvenlik Kodu :
  • Yorum :